Telekomünikasyon sektöründe özelleştirme ve düzenleme sorunu, Türk Telekomünikasyon A.Ş. üzerine bir inceleme
Privatization in telecommunication sector and regulation issue an analysis of Türk Telekomünikasyon A.Ş.
  1. Tez No: 72516
  2. Yazar: MEHMET CÜNEYT YENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KOÇ YALKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Özelleştirmenin 1970'li yılların sonlarından itibaren bir çok ülkede taraftar toplaması nedeniyle ilk önceleri küçük ölçekli kamu kuruluşlarının satışıyla başlayan uygulamalar zamanla toplumun genelini ilgilendiren tekel konumundaki sektör ve kuruluşları da içine almıştır. Sözkonusu tekel konumundaki sektörler arasında telekomünikasyon sektörü de yeralmakta olup, telekomünikasyon hizmetlerinin diğer bütün sektörlerin alt yapısı niteliğine sahip olması nedeniyle, özel sektör dinamizminin sağlayabileceği faydalar gözönüne alınarak sektördeki hizmetlerin özelleştirilmesine başlanmıştır. Telekomünikasyon hizmetlerinden toplumun tüm kesimlerinin istifade etmesinden dolayı özelleştirme sonrasında sözkonusu hizmetlerin gelir seviyesi ne olursa olsun her bireyce satın alınabilir olması büyük önem taşımaktadır. Bu durum özelleştirme sonrasında gerek hizmetlerin fiyatlarının, gerekse ülke çıkarlarına uygun yatırım politikalarının tespit ve takibini yani“düzenleme”yi (regülasyon) zorunlu hale getirmektedir. Telekomünikasyon hizmetlerinin kısmen de olsa özelleştirilmesinin gündemde olduğu ülkemizde Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin satış işlemleriyle eş zamanlı 225olarak düzenlemenin hukuki altyapısının ve düzenlemeden sorumlu kurumun oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Bir çok ülkenin son zamanlarda telekomünikasyon tekellerinin özelleştirilmesine ağırlık vermesi, Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin satışından hedeflenen gelirin azalmamasını teminen özelleştirme çalışmalarına hız verilmesini gerektirmektedir. Bununla birlikte, sözkonusu uygulamaların mali boyutunun yüksekliği dikkate alındığında sektörde gerek yabancı, gerekse yerli yatırımcılar için güven ortamı yaratacak bir düzenleme altyapısının varlığı büyük önem kazanmaktadır. Ülkemizdeki siyasi yapının genel durumuna bakıldığında; koalisyon hükümetlerinin varlığında Meclis'ten kanun çıkarmanın zorluğu dikkate alındığında, özelleştirme çalışmalarının aksamamasım teminen, özel bir kanun çıkartılana kadar sektördeki düzenleme görevinin“Rekabetin Korunması Hakkında Kanun”çerçevesinde“Rekabet Kurulu”nca yerine getirilmesinin kısa vadede en uygun çözüm olacağı düşünülmektedir. Toplumun menfaatleri yönünden düzenleyici kurumun mümkün olduğunca politik etkilerden uzak tutulması gerekmekte olup, mevcut şartlar içinde özerk bir yapıya sahip olan Rekabet Kurulu'nun istenilen amaca hizmet edebileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte, bütün önlemlere rağmen kurumların tanı anlamıyla -politik olsun veya olmasın- tüm etkilerden arındırılmasının imkan dahilinde bulunmadığı hususu da gözardı edilmemelidir. 226
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET Due to the fact that privatization has been promoted in many countries since the end of the 1970s, the process which started with the sale of relatively small scale public institutions has turned to the sectors and institutions with a monopoly status which are of interest to the general public. The telecommunication sector is within the scope of the said sectors. Since telecommunication is an infrastructural cornerstone within all other sectors, with a view of the gain to be attained through private sector dinamism, the services in the sector are initiated towards privatization. Since all sections of the society make use of telecommunication services, it becomes crucially important that with no relevance to the level of income these services be utilized by every individual. This situation makes regulation which is the identification and follow-up at viable investment policies in accordance with the countries gain and the prices of services after privatization mandatory. It is an issue of extreme gravity that the legal infrastructure and an authoritative institution dealing with regulation be established simultaneously with Türk Telekomünikasyon A.Ş. sales, when the partial privatization of telecommunication services is of high interest in our country. mî, ToMMffll ? 227 v^ri|A«r\y^ "In order for the targeted income to be attained through the sale of Türk Telekomünikasyon A.Ş., within the sense of the fact that in many countries in these days have importance on the privatization of their telecommunication monopolies, the regulatory framework have to be clearly defined. The existance of regulatory framework will create a sense of security for both investors and consumers. When the general condition of the political structure in our country is considered, the fact that with coalition governments it is hard to follow through law enaction in the Grand National Assembly, the best solution in the short run would be for the Competition Council to undertake the tasks of regulation in the telecommunication sector. It is necessary for the regulatory institution to be far removed from political pressures to fulfill the society's needs, thus it is deemed possible that the Competition Council which has an independent structure could serve to this aim. But, it should also be kept in mind that even with the all precautions, it is not possible for institutions to be totally refined from political and other influences. 228