Milli eğitim müfettişlerinin iş doyumu
Job satisfaction of national education supervisors
  1. Tez No: 72515
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ERGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Eğitim sistemimiz içerisinde önemli bir görevi gerçekleştiren İlköğretim ve Bakanlık Müfettişlerinin iş doyum düzeyleri, bu araştırmanın temel konusunu oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma evreni, Ankara bölgesinde görevli Bakanlık Müfettişleriyle Ankara İli İlköğretim Müfettişleri Kurulu Başkanlığında görevli İlköğretim Müfettişleri oluşturmaktadır. Araştırmada örnekleri alınmamıştır. Araştırma çalışma evrenin bütünü üzerinde yapılmıştır. Araştırmada aşağıdaki sorulara cevaplar aranmıştır: 1. Bakanlık ve İlköğretim Müfettişlerinin iş doyumu boyutlarına katılma ve iş doyumu boyutlarının gerçekleşme dereceleri nedir? İş doyumu boyutlarına katılma ve iş doyumu boyutlarının gerçekleşme derecelen arasında fark var mıdır? 2. Bakanlık ve İlköğretim Müfettişlerinin iş doyumu düzeyleri nedir? 3. Bakanlık ve İlköğretim Müfettişlerinin, cinsiyeti, öğrenim durumu ve kıdemleri iş doyumu düzeylerinin belirlenmesinde bir değişken midir? 4. Bakanlık ve İlköğretim Müfettişlerinin iş doyumu düzeyleri arasında fark var mıdır? Verilerin çözümlenmesinde, SPSS (Statistical Program For Social Sciences) paket programından yararlanılarak; aritmetik ortalama,“t”Testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında varyans analizi tekniği ve Tukey's HSD çoklu karşılaştırma test tekniği uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesi sonucunda aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır: 1. Hem Bakanlık Müfettişleri hem de İlköğretim Müfettişleri altı iş doyumu boyutunda ifade edilen maddelere tam katıldıklarını belirtmişlerdir. Bakanlık Müfettişleri altı iş doyumu boyutunun örgütleri tarafından orta düzeyde gerçekleştirildiğini, İlköğretim Müfettişleri ise sadece“Birlikte Çalışılan Kişiler Arası İlişkiler”boyutunun orta düzeyde gerçekleştirildiğini, diğer boyutların örgütleri tarafından az düzeyde gerçekleştirildiğini belirtmişlerdir. Ayrıca her iki IIgrubun da iş doyumu boyutlarına katılma ve iş doyumu boyutlarının gerçekleşme dereceleri arasında fark olduğu görülmüştür. 2. Bakanlık Müfettişlerinin altı iş doyumu boyutunda da orta düzeyde doyum sağladıkları saptanmıştır. İlköğretim Müfettişlerinin ise“İş ve Niteliği, ”Yönetim“, ”Gelişme ve Yükselme Olanakları“ boyutlarında orta düzeyde, ”Birlikte Çalışılan Kişiler Arası İlişkiler“, ”Örgütsel Ortam“ ve ”Ücret“ boyutlarında düşük düzeyde doyum sağladıkları saptanmıştır. 3. Bakanlık Müfettişlerinin kıdemlerinin ”Birlikte Çalışılan Kişiler Arası İlişkiler“, ”Gelişme ve Yükselme Olanakları“, ”Örgütsel Ortam“, ”Ücret“ ve ”Yönetim“ boyutlarında sağlanan iş doyumun belirlenmesinde bir değişken olduğu görülmüştür. İlköğretim Müfettişlerinin kıdemlerinin ise sadece ”Birlikte Çalışılan Kişiler Arası İlişkiler" boyutunda bir değişken olduğu görülmüştür. Ayrıca Bakanlık Müfettişlerinin öğrenim durumunun altı iş doyumu boyutunda da sağlanan iş doyumun belirlenmesinde bir değişken olduğu ortaya çıkmıştır. İlköğretim Müfettişlerinin öğrenim durumlarının ise iş doyumunun belirlenmesinde bir değişken olmadığı ortaya çıkmıştır. 4. Altı iş doyumu boyutunda da Bakanlık Müfettişlerinin İlköğretim Müfettişlerine göre daha çok doyum sağladıkları görülmüştür. m
Özet (Çeviri)
SUMMARY The definition of the work satisfaction levels of Primary Education and Ministery Supervisors, who have an important role in our education system, hasbeen the starting point of this research. The area of the research is comprioed of the Supervisors of the Ministery who are working in Ankara. and the Supervisors of the Primary Education who are working at The Board of Primary Education Supervisors with in Ankara. Answers to the following questions have been pursued in this research: 1. What are the levels of participation to the work satisfaction dimensions, by the Ministery Supervisors? What, are the work satisfaction dimensions existence levels? Are there any differences between the levels of participation to the dimensions and of exsistence? 2. What are the work satisfaction levels of the Ministery and Primary Education Supervisors? 3. Are the gender, the edveation level and work status variables in determining the work satisfaction levels of the Ministery and Primary Education Supervisors? 4. Are there any differences between the work satisfaction levels of Ministery and Primary Education Supervisors? The SPSS (Statistical Program For Social Sciences) packet programme has been used in evaluating data. The arithmethic avarage,“t”test and in comparing more than two groups, the“F”test and Tukey's HSD Multiple Comparision Test Techniques have been applied. The following results have been achieved after evaluvating the data: 1. Both the Supervisors of the Ministery and the Supervisors of Primary Education state that they fully agree with the terms given in 6 work satisfaction dimensions; Ministery Supervisors state that the 6 work satisfaction dimensions are exercised on a middle level by their organizations, where as Primary Education Supervisors state that only the dimension of“Relations Between Those IVWorking Together”is exercised on a middle level, they have stated thad their organizations exercise the other dimensions on a minumum level. Differences, also, have been found in the levels of participation to the work satisfaction and existence levels between the two groups. 2. While the Ministery Supervisors are satisfied on a middle level in all 6 dimensions; it has been discovered that the Primary Education Supervisors are satisfied on a medium level in“Work and Contents”,“Administration”and“Development and Advancement Oppurtunities”dimensions and on a minumum level in“Relations Between Those Working Together”,“Organizational Environment”and“Salary”dimensions. 3.The work status of the Ministery Supervisors is a variable in- determining the satisfaction they get from the“Relations Between Those Working Together”,“Development and Advancement Oppurtunities”,“Organizational Environment”,“Sallary”and“Administration”dimensions. Where as the work status of the Primary Education Supervisors is a variable only in the dimension of“Relations Between Those Working Together”. In addition to this, while the education levels of the Ministery Supervisors is a variable in determining the satisfaction they get from the 6 dimensions the education level of Primary Education Supervisors isn't avariable in determining their work satisfaction levels. 4. In all six work satisfaction dimensions, the Supervisors of the Ministry get more satisfaction when compared with the Supervisors of Primary Education.