Türk edebiyatında Yunanlı'nın imajı, karşılaştırmalı bir yöntemle ulusçuluk ve kimlik sorunları
The Image of Greek in Turkish literature -A comparative study of natiomalism and identity issues-
  1. Tez No: 72517
  2. Yazar: HERKÜL MİLLAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNA AKŞİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Türk Dili ve Edebiyatı, Public Administration, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 454
Özet
ÖZET Türk edebiyatında Yunan imajı araştırılmış ve Yunan edebiyatındaki Türk imajıyla karşılaştırılmıştır. Bu amaçla 1834- 1997 yılları içinde yayımlanmış 117 Türk ve 41 Yunanlı yazarın, çoğu roman, 508 yapıtı incelenmiştir. Ulusal bilincin ve kimliğin oluştuğu yıllar boyunca, iki Ülke aydınları tarafından“öteki”taraf için oluşturdukları, politik ve ideolojik algılamalar, edebiyat metinleri temel alınarak gösteri 1 misti r. Türk metinlerinde birkaç farklı eğilim görülmektedir. ilk dönemlerde,“Osmanlıcı ”lar, genel olarak, CHristiyanD Rumlar 'a karşı“tarafsız”kalmışlar ve onları ülkenin yurttaşları gözüyle bakmışlardır. 1910-1920 yıllarında, Türk milliyetçiliğinin güçlenmesi yi e bir değişiklik görülmekte ve bu gelişme 1930' lar da doruğuna varmaktadır. Artık“Yunan”ve“Rum”, hem“düşman”dır, hem de Türk'e göre aşağı.“Islamcı”denebilecek yazarlar da bu anlayışa yakın görünmekte, ama evrensel bir dini kimliklerinin temeli olarak öne çıkarmaktadırlar. 1960'lı yıllarda seslerini duyurmaya başlayan ve“Anadolulu”olmayı temel sayan kimi yazarlar ise, ayırım çizgisini“Doğu”ile“Batı”arasında çizmekte ve Yunan'ı“biz”e yakın görmektedirler. 1960'lardan sonra, birbiriyle ilişkili iki eğilim görülür:“öteki ”ne (Marksist) sınıfsal ve“insancıl”bir açıdan bakan ve dolayısıyla Yunan/Rum'u dost, olumlu yada bir C bizi m gibi D“insan”olarak gösteren metinler çoğalır. Yunan edebiyatındaki Türkler daha bağdaşıktır (homojen). Hemen hemen tüm Yunanlı yazarlar“öteki ”ni çifte bir gör unum içinde gösterirler. Tarihsel bir boyutu olan“Türk”, olumsuzdur: acımasız, geri, vb. Ancak hemen her romanda bir iki“olumlu”Türk de belirir. Metinlerdeki iç çelişkiler, suskunlukla geçiştirilen olaylar, aslında bize zararı olmayan insanlar olarak sergilenen“olumlu öteki”, iki ulus arasındaki kadın-erkek ilişkileri vb. ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır.“öteki”konusu, ulusal kimlik ve ulusal meşruiyet anlayışı ışığında, bir uluslaşma projesi ve Türk -Yunan ilişkileri çerçevesi içinde incelenmiştir. 450
Özet (Çeviri)
SUMMARY The image of the Greeks in the Turkish literature has been studied and compared with the image of Turks in the Greek literature. Mostly novels, a total of 508 volumes, published between 1834 and 1997, of 117 Turkish and 41 Greek writers, has been utilized for this purpose. The political ideologies dominant among the intellectuals of the two countries during the critical years of ©thonogenesis as well as the national identity of each side with respect to the“other”and as it is expressed in these literary texts, are presented and compared. The Turkish side presents a variety of tendencies. In the early periods writers who identify themselves as Ottomans, present the (Christian} Greeks in a“neutral”manner as citizens. In the 1910s, with the rise of Turkish nationalism, a gradual change is perceived which reaches its ultimate point in the 1930s: The Greek characters are shown as inferior to Turks in many respects and as“enemies”.“Islamic”writers rather share this view but they stress a universal religion as the base of their“identity”.“Anatoli ani sts”perceive Greeks as part of Anatolian people and consequently as allies in the controversy with the“West”. After the 1960s two interrelated tendencies, here called CMarxistD“class”and“humanistic”approach, are strongly felt: the Greeks are shown with their humane side, positive and close to“us”. The Turks in the Greek literature are more homogeneous. Almost all Greek writers present the“other”in a dual context. The“Turk”who appears as a“historic”oppressor is permanently negative: barbarous, cruel etc. However, there are very often“positive”Turks in almost all texts. The internal contradictions of the texts, the silenced issues, the positive“other”who is actually the one“harmless to us”, the issue of women and the inter-ethnic sexual relations are studied in detail. The image of the“other”is analyzed as a component of national identity as expressed in a discourse of national“sovereignty”and is integrated into a wider framework of nationalism and Greek -Turkish relations. 451