Political economy of Turkey's external imbalances
Türkiye'nin dış dengesizliklerinin siyasal ekonomisi
- Tez No: 725199
- Danışmanlar: PROF. DR. ASAF SAVAŞ AKAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Türkiye'nin 2. Dünya Savaşı sonrası iktisadi tarihinde, cari açığın sebep olduğu ekonomik krizler göze çarpmaktadır. Bu çalışma sıklıkla tekrarlanan bu söz konusu örüntüyü göstermeyi amaçlamaktadır. Türkiye'nin süregelen dış dengesizliklerinin ekonomik ve siyasi sebeplerini bütüncül bir yaklaşımla incelemektedir. İkincil olarak, planlı ve kapsamlı bir ihracata yönelik sanayileşme stratejisinin Türkiye'de neden gerçekleştirilemediğini araştırmaktadır. Bu çalışma, dış dengenin ihracata dayalı büyüme politikalarıyla kurulabileceğini ve ihracat ile büyümeye giden yolun ise sanayileşmeden geçtiğini ileri sürmektedir. Fakat, yönetici sınıfların, bu politikaların getirdiği siyasi maliyetlerden ve dolayısıyla ihracat ile büyüme stratejisinden kaçındıklarını önermektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey's post-WW2 economic history consists of repeated periods, in which the current account deficit played a key role in triggering economic calamities. This study primarily aims to demonstrate the aforesaid recurring pattern in Turkey's post-WW2 history. Secondly, this dissertation aims to address why Turkey fell short of engaging in a well-designed, and comprehensive export-oriented industrialization policy scheme to break the recurring curse. This dissertation takes a holistic approach to examine the economic and non-economic underpinnings of Turkey's enduring external imbalances. It argues that confrontation with external imbalances requires a commitment to export promotion and that the road to export promotion passes through industrialization. This study suggests that Turkey's failure to tackle external imbalances rests upon the lack of political will to pursue the ELG policy framework that happens to be costly for office-seeking politicians in the short run.