Rat mandibular korpus kırıklarında grafen oksit katkılı poli-laktik-KO-glikolik asit (PLGA) nanofiber eriyebilir plaklar ile titanyum plakların kemik stabilitesine ve iyileşmesine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of graphen oxide added poly-lactic-CO-glycolic acid (PLGA) nanofiber reabsorbable plates and titanium plates on bone stability and bone healing in rat mandibular corpus fractures
  1. Tez No: 725255
  2. Yazar: CAN USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyomühendislik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Bioengineering, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yüz kemik kırıklarının tedavisinde cerrahi olarak yerleştirilen plaklar redüksiyona ulaşmak için en yaygın kullanılan yaklaşımlardır. Metalik plakların kemiğe göre üstün mekanik özellikleri onları mevcut kemik sabitleme sistemlerinde en yaygın kullanılan malzeme haline getirmiştir. Ancak bu plaklar iyileşme tamamlandıktan sonra çeşitli sorunlara neden olurlar. Olası sorunları azaltmak için kemik iyileşmesi tamamlandıktan sonra kendiliğinden eriyen alternatif malzemeler araştırılmaktadır. Bu çalışmada mandibulasında kırık oluşturulan ratlarda redüksiyonu takiben liyofilizasyon tekniği ile oluşturulmuş grafen oksit (GO) katkılı poli laktik-ko-glikolik asit (PLGA) nanofiber plaklar ve titanyum plaklar kullanılarak kemik stabilitesinin ve yaşayabilirliğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda kemik stabilitesi açısından kemik kompresyon testi, kemik iyileşmesi açısından ise histolojik inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Open reduction with internal fixation is the preferred treatment option for displaced facial bone fractures. The superior mechanical properties of metallic plates have made them the most widely used material in existing bone fixation systems. However, after the healing period these permanent plates can cause various problems. Alternative bioresorbable materials are being investigated to reduce these potential problems. In this study, it was aimed to compare bone stability and viability by using graphene oxide (GO)-doped polylactic-co-glycolic acid (PLGA) nanofiber plates and titanium plates for rats with fractured mandibles. Bone compression test was performed to assess bone stability and histological examination was evaluated for bone healing.