Türkiye'de büyükşehir belediyelerinin tarımsal faaliyetlerdeki rolü ve kooperatiflerle iş birliği: İzmir Büyükşehir Belediyesi örneği
The role of metropolitan municipalities in agricultural activities and their cooperation with cooperatives in Turkey: The case of Izmir Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 725275
  2. Yazar: BESTAMİ EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÖMÜRGÖNÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Ziraat, İşletme, Public Administration, Agriculture, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Büyükşehir belediyelerinin yapısında önemli değişiklikler öngören 2012 tarih ve 6360 Sayılı Kanun yerel yönetimler alanında halen en çok tartışılan düzenlemelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu Kanunun uygulamaya konulduğu Mart 2014 tarihinden günümüze kadar geçen süre dikkate alındığında büyükşehir belediyesi yönetim sisteminde getirmiş olduğu değişikliklerin olumlu ve olumsuz yönleri geniş kapsamlı tarımsal faaliyetler gibi büyükşehir belediyesine yüklenen yeni görev ve sorumluluklar çerçevesinde daha ayrıntılı olarak değerlendirilebilir. Bu çalışmada, büyükşehir belediyelerinin geçirdiği dönüşümün tarımsal boyutu büyükşehir belediyelerinin bu alanda teşkilatlanma çalışmaları, tarım ve hayvan üreticilerine vermiş oldukları destekler ve eğitim faaliyetleri, başta kooperatifler olmak üzere yaptıkları işbirlikleri, tamamladıkları veya sürdürdükleri tarım ve hayvancılığa yönelik projeler kapsamında ele alınıp, söz konusu tarımsal faaliyetlerin erken etkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Yerel kalkınmaya yönelik tarımsal faaliyetlerde etkili çalışmalarda bulunan büyükşehir belediyelerimizden biri olan İzmir Büyükşehir Belediyesi örneğinde konu daha somut bir zeminde ele alınmıştır. Yapılan inceleme sonucunda 6360 sayılı Kanunda ve bu Kanunun uygulanmasında yerel kalkınmaya yönelik tarımsal faaliyetler açısından yapılması gereken değişiklik ve iyileştirmelerin neler olabileceği tartışılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Law No. 6360, dated 2012, which envisages significant changes in the structure of metropolitan municipalities, is still one of the most discussed regulations in the field of local governments. Considering the period from March 2014 when this Law was put into effect, the positive and negative aspects of the changes it brought in the metropolitan municipality management system can be evaluated in more detail within the framework of the new duties and responsibilities imposed on the metropolitan municipality, such as extensive agricultural activities. In this study, the agricultural dimension of the transformation of the metropolitan municipalities has been discussed within the scope of the organisational works of the metropolitan municipalities in this area, the support and training activities they have given to agricultural and livestock producers, their cooperation, especially with cooperatives, the projects they have completed or continued for agriculture and livestock, and the early effetcs of agricultural activites in question have been tried to be explained. In the case of Izmir metropolitan municipality, which is one of our metropolitan municipalities that works effectively in agricultural activities for local development, the issue has been discussed on a more concrete basis. As a result of the study, the changes and improvements that should be made in terms agricultural activities for local development in the Law No. 6360 and the implementation of this Law have been discussed and some suggestions have been made.