Büyükşehir belediyelerinin tarımsal hizmet sunma kapasitesi: Nitel bir araştırma
Agricultural service delivery capacity of metropolitan municipalities: A qualitative research
- Tez No: 967876
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Türkiye'de 6360 sayılı kanun ile büyükşehir belediyelerinin hizmet alanlarının il mülki sınırlarına genişletilmesi, tarımsal hizmetlerin sunumu açısından yeni bir dinamik oluşturmuştur. Büyükşehir belediyelerinin kırsal alanları da kapsayacak şekilde yeniden yapılandırılması, tarımsal hizmet sunumunu doğrudan etkileyerek üretim süreçlerinde yerel yönetimlerin rolünü artırmıştır. Kentleşme baskısı altında kalan kırsal alanlarda tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi, korunması ve bu alanlarda yerel kalkınmanın sağlanması gibi birbiriyle ilişkili hedeflerin gerçekleşmesinde büyükşehir belediyelerinin rolü ve uyguladığı politikalar önem taşımaktadır. Tezin amacı, büyükşehir belediyelerinin tarımsal hizmet sunma kapasitelerinin araştırılmasıdır. Bu doğrultuda, araştırma sorusuna bağlı olarak tasarlanan alt sorular çerçevesinde oluşturulan açık uçlu soru formu, örneklemde yer alan dokuz büyükşehir belediyesinin tarımla ilgili birimlerinin daire başkanlarına yarı yapılandırılmış mülakat yoluyla uygulanmıştır. Araştırmada nitel veri analiz programı MAXQDA24 kullanılarak, daire başkanları ile yapılan mülakatlar betimsel analiz ve içerik analizi teknikleriyle değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, büyükşehir belediyelerinin tarımsal hizmet sunumundaki rollerinin, yerel kalkınmanın daha bütüncül ve sürdürülebilir bir biçimde gerçekleştirilmesine önemli katkılar sunabilecek potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Ancak, mevcut durumda bu potansiyelin uygulamaya geçirilebilmesi için yönetsel kapasite olanaklarının yetersiz kaldığı görülmektedir. Büyükşehir belediyelerinin yalnızca destekleyici değil, aynı zamanda planlayıcı ve uygulayıcı roller üstlenmesini mümkün kılacak biçimde, yetki ve kaynak tahsisi yapılması ve bu doğrultuda yönetsel kapasitelerinin güçlendirilmesine yönelik yasal ve kurumsal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the extension of metropolitan municipalities' service boundaries to encompass entire provincial territories under Law No. 6360 has introduced a new dynamic in the provision of agricultural services. The restructuring of metropolitan municipalities to encompass rural areas has directly influenced the provision of these services, thereby increasing the role of local governments in agricultural production processes. The involvement of metropolitan municipalities and the policies they implement are critical for achieving interrelated objectives such as supporting and safeguarding agricultural activities in rural areas affected by urbanisation pressures, and promoting local development in these regions. This thesis aims to examine the capacity of metropolitan municipalities to deliver agricultural services. To this end, an open-ended questionnaire—designed around sub-questions derived from the main research question—was administered through semi-structured interviews with the heads of agricultural departments in nine selected metropolitan municipalities. Qualitative data were analysed using the software MAXQDA24, employing both descriptive and content analysis techniques. The findings suggest that metropolitan municipalities possess the potential to contribute significantly to local development through the provision of agricultural services in a more integrated and sustainable manner. However, the current state of administrative capacity appears inadequate to fully realise this potential. To enable metropolitan municipalities to move beyond a merely supportive role and to adopt more proactive planning and implementation functions, legal and institutional reforms are required—particularly those that ensure the delegation of authority, the allocation of sufficient resources, and the enhancement of administrative capacity in line with these expanded responsibilities.