Kızılderili ayakkabı ve giysilerindeki motifler ile Anadolu motiflerindeki benzerlikler
Similarities between the motifs on native American shoes and clothes and the Anatolian motifs
  1. Tez No: 725297
  2. Yazar: TAHMİNE AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halı, Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Toplumların varlık sebeplerinin en önemli belirtilerinden biri onları temsil eden kültür-sanat eserleridir. Kültürlerin birçok zaman diliminden geçerek ve diğer kültürlerle etkileşimler yaşayarak oluşturdukları medeniyetler, kültürel sanat eserlerinin incelenmesi neticesinde, o topluma ait veriler elde edildiği gibi insanlığın gelişimi ile ilgili de bir takım sonuçlara da ulaşmak mümkündür. Özellikle Amerika'da yaşayan Kızılderili (Amerikan yerlileri) kültürleri ile Türk kültürünün benzer özellikler taşıması, bu toplumların el sanatlarının araştırılması neticesinde tespit edilmiştir. Kızılderililerin geleneksel sanatlarından boncuk işi süslemelerde kullanılan motifler ve Türk kültür tarihinde önemli bir yer tutan geleneksel el sanatlarında ve özellikle de kilim dokumalarda kullanılan geometrik motifler arasında benzer biçimsel özellikler bulunmaktadır. Farklı iki toplumun karakterini yansıtan ve bu sanat eserlerinin tekamüle erişmesini sağlayan motifler üzerinden iki kültürün sanat potasında karşılaştırması yapılacaktır. Motifler, kültürleri yansıtan desenlerin en küçük süsleme birimleri olarak, uzun bir zaman diliminde inançlar, mitler, efsaneler ve yaşadıkları coğrafya gibi birçok etkenler sonucunda oluşmaktadır. Araştırma konusu olan bu iki kültürün motiflerinin çıkış noktası genel olarak inanç sistemi ve mitolojik kökenlere dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important signs of the existence of societies is the cultural and artistic works that represent them. It is possible to reach some conclusions about the development of humanity, as well as the data of that society, as a result of examining the civilizations and cultural art works that cultures created by passing through many time periods and experiencing interactions with other cultures. It has been determined as a result of the research of the handicrafts of these societies that the Native American (American Indians) cultures living in the USA and the Turkish culture have similar characteristics. There are similar formal features between the motifs used in beadwork ornaments, one of the traditional arts of the Indians, and the geometric motifs used in traditional handicrafts, which have an important place in the history of Turkish culture, and especially in rug weaving. A comparison of the two cultures will be made through the motifs that reflect the characters of two different societies and enable these works of art to reach evolution. Motifs, as the smallest ornamental units of patterns reflecting cultures, are formed as a result of many factors such as beliefs, myths, legends and the geography they live in a long period of time. The origin of the motifs of these two cultures, which are the subject of research, is generally based on the belief system and mythological origins.