İzmir hatıra anıtları
Izmir memorial memorials
- Tez No: 725340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KARADEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 422
Özet
Bu Yüksek Lisans Tez çalışmasında İzmir'de yer alan Hatıra Anıtları incelenmiştir. Çalışma kapsamında İzmir'de 26 ilçe de 130 Hatıra Anıtı tespit edilmiştir. Anıtlar, Kişi, Şehitlik ve Durum anıtları olmak üzere 3'e ayrılmaktadır. Yapılan bu çalışma da bu anıtlar detaylı bir biçim de incelenmeye ve tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümü“Giriş”bölümü olup bu ana başlık adı altında Konunun Tanımı ve Önemi, Konunun Amacı ve Kapsamı, Konu ile İlgili Yapılan Araştırmalar, Metot ve Düzen, Anıt kavramı ve Türklerde Anıt – Heykel gibi konular ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci ve ana bölümü olan“Katalog”bölümünde ise bu incelenen anıtlar alfabetik ilçe sırasına göre detaylı bir biçimde anlatılmaya çalışılmıştır. İlçelerde yer alan anıtlar ise önce kişi anıtları daha sonra şehitlik anıtları ve son olarak durum anıtları olarak sıralanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümü olan“Değerlendirme”bölümünde ise incelenen bu anıtlar Konularına Göre, Malzeme ve Teknik, Yapım Tarihi, Sanatçılar, Kaide, Oturtmalık ve Rölyefler adlı başlıklar adı altında tasnif edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümü oluşturan“Sonuç”bölümünde ise yapılan bütün bu çalışmaların özeti ve sentezinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this Master's Thesis, the Memorial Monuments in Izmir were examined. Within the scope of the study, 130 Memorial Monuments were identified in 26 districts of İzmir. Monuments are divided into three as Person, Martyrdom and Status monuments. In this study, these monuments were examined in detail and tried to be added to the inventory. The first part of the study is the“Introduction”section and under this main title, subjects such as the Definition and Importance of the Subject, the Purpose and Scope of the Subject, the Researches Related to the Subject, the Method and Order, the Concept of Monument and the Monument - Sculpture in Turks. In the“Catalogue”section, which is the second and main part of the study, these examined monuments were tried to be explained in detail in alphabetical order of districts. The monuments in the districts are first listed as personal monuments, then martyrdom monuments and finally as state monuments. In the third part of the study, in the“Evaluation”section, these monuments were tried to be classified according to their subject, under the titles of Materials and Techniques, Construction History, Artists, Pedestal, Seating and Reliefs. The“Conclusion”section, which is the last part of the study, consists of the summary and synthesis of all these studies.