Yavuz Sultan Selim'in faaliyetlerinde din ve siyaset faktörü
The religious and political factors in the activities of Yavuz Sultan Selim
  1. Tez No: 72535
  2. Yazar: ARİF ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SARIÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Osmanlı Devletinin Yükselme Devrinin en önemli hükümdarlaraıdan biri olan Yavuz Sultan Selim'in faaliyetlerinde din ve siyaset kaygısı tezimizin konusunu oluşturmaktadır. 1512-1520 Yılları arasında hükümdarlık yapan Selim, 8 yıl gibi kısa bir saltanat süresine büyük icraatlar sıkışürmıştır. Babası E. Bayezıd'dan zorla tahtı devraldıktan sonra tahtın doğal vârisleri olan şehzadelerin tamamım öldürtmek suretiyle etkisiz hale getirmiş, daha sonra da, İslâm dünyasının iki büyük devletinden biri olan Safevîleri büyük bir yenilgiye uğratmış, ardından Memlûkları ortadan kaldırmış ve Dulkadir Beyliğini de Osmanlı Devleti sınırları içine almıştır. Bu icraatlarım gerçeMeştirirken, çok sayıda veziriazam vezir ve devlet erkanım da tereddüt etmeden öldürtmüştür. İşte, Selim'in bütün bu icraat ve usullerinden anlaşıldığı üzere, bunlarda ağır basan hatta tamamiyle etkili olan faktörün“siyaset faktörü”olduğu kanaati bizde hasıl olmuş olup, tezimizde bu düşüncemizi kaynaklar ışığında dile getirdik.
Özet (Çeviri)
This thesis is dealt with the factors of religion and politics in the activities of Yavuz Sultan Selim, one of the most important Sultans of the Ottoman Empire in its heydays. Between 1512-1520 during his short reing Selim made Important acts. After eliminating his father he thraned in the Ottoman State and killed all his brothers after that he defeated the saffavid state, one of the two important and big power of the Muslim world. Then he ereased the Memluks of Egypt, and Conquered the lands of the Dulkadir Beyliği. During his activities he killed a lot of vazires and statensmen without any hesitation. From my point of vieve, in Selim's activities the determining factor is the political factor.