Söke (Aydın) alt miyosen istifinde bulunan Söke (Ağaçlı) ve Dededağ (Tırhaköy) lagomorpları: Tanımlama, filojeni, biyokronoloji ve ekoloji
The Lagomorphs faund in Söke (Ağaçlı) and Dededağ (Tırhaköy) lower miocene sediments: Description phylogeny, biochronology and ecology
- Tez No: 72538
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKSİN GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik ve Paleoantropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
46 ÖZET Bu araştırmada, Aydın ilinin Söke ilçesinin Söke (Ağaçlı) ve Dededağ (Tırhaköy) lokalitelerinden ele geçen Lagomorflara ait fosiller Albertona eagensis, ve Albertona c.f. eagensis olarak tanımlanmış, bu türlerin evrimsel ilişkileri irdelenmiş, ekolojik yorumları yapılmış ve bunlann bulunduğu çökellerin biostatigrafisi ve kronostatigrafisi aydınlatılmıştır. Bu çalışmaların yapılabilmesi için Söke (Ağaçlı) lokalitesinden ele geçirilen 217 adet diş ve Dededağ (Tırhaköy) lokalitesinden ele geçirilen 100 adet diş morfolojik ve biyometrik olarak incelenmiş ve çeşitli morfotipler saptanarak iki lokalitenin lagomorfları arasında fark olduğu ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca yapılan biyometrik, morfolojik, biyostratigrafik ve morfotiplerdeki farklılıklardan hareketle Söke (Ağaçlı) lokalitesinin, Dededağ (Tırhaköy) lokalitesinden kronolojik olarak daha eski bir jeolojik zaman dilimine ait olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY In this study, the lagomorpha fossils found from Söke (Ağaçlı) and Dededağ (Tırhaköy), Aydın, western Anatolia were determined as Albertona aegensis and Albertona cf. aegensis. Furthermore, the biostratigraphy and chronostratigraphy of the sediments in which the material was found were illuminated and the phylogenetic relations between these species were discussed. The material contains 317 isolated teeth which belong to Lagomorpha (Ochotonidae). Seventy-five of the teeth studied unearted from Dededağ (Tırhaköy) and the other 188 from Söke (Ağaçlı). The teeth investigated in respect of morphological, biometrical and non-metric variations. It was determined that there were different morphotypes among the fossil material which were obtained from above-mentioned localities. According to the biometric, morphologic and biostratigraphic data Söke (Ağaçlı) fauna is older than the Dededağ (Tırhaköy) fauna in the chronological order.