Öğretmenlerin örgütsel bağlılıklarının örgütsel sinerji ve örgütsel mutluluk düzeylerine etkisi
The effect of teachers' organizational commitment on levels of organizational synergy and organizational happiness
- Tez No: 725384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FARUK LEVENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırma öğretmenlerin örgütsel bağlılıklarının, örgütsel mutluluk ve örgütsel sinerji düzeylerini etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılan araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında İstanbul'da görev yapan öğretmenler ve örneklemini 408 öğretmen oluşturmuştur. Örneklem grubu oluşturulurken uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Verileri toplamak için Balay (2000) tarafından hazırlanmış Örgütsel Bağlılık Ölçeği, Akpolat ve Levent'in (2018) Örgütsel Sinerji Ölçeği ve Arslan ve Polat'a (2018) ait Örgütsel Mutluluk Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, tek yönlü ANOVA, Pearson korelasyonu, bağımsız gruplar t-Testi, LSD post-hoc testi ve regresyonlar yapılmıştır. Analizler sonucunda öğretmenlerin bağlılık, sinerji ve mutluluk düzeyinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin bağlılık düzeylerinde yaş, öğrenim durumu ve mesleki kıdem değişkenlerinin anlamlı farklılık gösterdiği fakat cinsiyet, medeni durum, çalışılan kurum ve kurumda çalışma süresinin gruplar arasında anlamlı farklılık göstermediği saptanmıştır. Öğretmenlerin sinerji düzeylerinde ise sadece çalışılan kurum değişkeninde, ilkokul öğretmenlerinin lehine anlamlı bir farklılık tespit edilirken, diğer değişkenlerde gruplar arası anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Öğretmenlerin mutluluk düzeylerinin çalışılan kurum ve kıdem değişkeninden etkilendiği ve sınıf öğretmenlerinin potansiyeli gerçekleştirme boyutu puanlarının yüksek olduğu ve çalıştıkları kurumda 21 yıl ve üzerinde çalışmış öğretmenlerin yüksek olumlu duygulara sahip oldukları tespit edilmiştir. Bununla beraber öğretmenlerin bağlılık düzeyi ile sinerji ve örgütsel mutluluk düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuş; okul ortamında öğretmenlerin içselleştirme ve özdeşleşme eğilimleri arttıkça örgütsel sinerji ve örgütsel mutluluklarının da arttığı, olumsuz duygularının azaldığı belirlenmiş ve öğretmenlerin örgütsel bağlılığının örgütsel sinerjilerini ve örgütsel mutluluklarını anlamlı düzeyde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine teachers' organizational commitment, organizational happiness and organizational synergy levels. The universe of the research, which was conducted using the relational survey model, one of the quantitative research methods, consisted of teachers working in Istanbul in the 2021-2022 academic year and the sample was 408 teachers. Simple random sampling method was used while forming the sample group. The Organizational Commitment Scale prepared by Balay (2000), the Organizational Synergy Scale of Akpolat and Levent (2018), and the Organizational Happiness Scale of Arslan and Polat (2018) were used to collect the data. Descriptive statistics, One-Way ANOVA, Pearson's correlation, Independent Groups t-Test, LSD post-hoc test and Multi-way Regressions were used to analyze the data. As a result of the analyzes, it was determined that the teachers had high levels of commitment, synergy and happiness. It was determined that the variables of age, education status and professional seniority differed significantly in the level of commitment of the teachers, but gender, marital status, the institution and the duration of working in the institution did not differ significantly between the groups. In the synergy levels of the teachers, a significant difference was found in favor of primary school teachers only in the variable of the institution of employment, while no significant difference was found between the groups in other variables. It has been determined that the happiness levels of the teachers are affected by the institution and seniority variable, the primary school teachers' potential realization dimension scores are high, and the positive emotions scores of the teachers who have worked for 21 years or more in the institution they work for, but there is no significant difference between the groups in other variables. However, significant relationships were found between teachers' commitment levels and synergy and organizational happiness levels; As teachers' internalization and identification tendencies increase in the school environment, organizational synergy and organizational happiness increase, their negative feelings decrease, and it has been determined that teachers' organizational commitment significantly predicts their organizational synergy and organizational happiness.