18-29 yaş grubunda kendilerini 'deist' olarak tanımlayan gençlerin deizm algısı
Deism perception of the youth in the 18-29 age group who define themselves as 'deists'
  1. Tez No: 725390
  2. Yazar: NURHİBE BÜŞRA ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ÇAPCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Araştırmanın temel amacı Türkiye'de son yıllarda gündeme gelen deizm olgusunu 18-29 yaş grubunda kendilerini deist olarak tanımlayan gençler üzerinden okumak ve süreci deist bireylerden dinleyerek derinlemesine incelemektir. Yapılan görüşmelerde deist bireylerin Tanrı ve peygamber algıları, ibadet ya da Tanrı ile iletişim şekilleri, inançta sorgulama ve kırılmalar, eski inanca dair özlemler ve yeni inanca uyum sağlama şekilleri detaylı olarak araştırılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış, fenomenoloji deseninden yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu kartopu örneklem yöntemi ile ulaşılan 14 deist katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği tercih edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel analiz ve içerik analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda kendini deist olarak tanımlayan gençlerin farklı sebeplerden ötürü deizme yöneldiği, deizme dair birbiri ile çelişen ifadelerinin olduğu ve ileriye yönelik inanç durumlarında belirsizlik yaşadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to read the phenomenon of deism, which has come to the fore in Turkey in recent years, through the youth people in the 18-29 age group who define themselves as deists and to examine the process in depth by listening to deist individuals.In the interviews, deist individuals' perceptions of God and the prophet, worship or communication with God, questioning and breaking in belief, longing for the old belief and the way of adapting to the new belief were investigated in detail. In this study, qualitative research method was used and phenomenology pattern was used. The study group of the research consists of 14 deist participants reached by snowball sampling method. Semi-structured interview technique was preferred as data collection tool. Descriptive analysis and content analysis were used in the analysis of the data. As a result of the research, it has been determined that the youth people who define themselves as deists tend to deism for different reasons, have contradictory statements about deism and experience uncertainty in their future beliefs.