Uluslararası tahkimde davaların birleştirilmesi
Consolidation of arbitral proceedings in international arbitration
  1. Tez No: 725402
  2. Yazar: ZEYNEP DUYGU KIYAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE DEMİR GÖKYAYLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
İstanbul Bilgi Üniversitesi Lisansüstü Programlar Enstitüsü Özel Hukuk Doktora Programı kapsamında hazırlanan bu tezin konusunu uluslararası tahkimde davaların birleştirilmesi oluşturmaktadır. Özellikle uluslararası ticaret alanında karmaşık ve çok taraflı ticari ilişkilerin artması ve uyuşmazlıklarda çözüm yeri olarak tahkimin seçilmesi nedeniyle ayrı ayrı yürütülen, ancak birbirleri ile bağlantılı birçok tahkim yargılaması söz konusu olabilmektedir. Bu bağlantılı tahkim yargılamalarının ayrı ayrı yürütülmesi hem çelişkili kararlar verilmesi riskini arttırmakta, hem de bazı taraflar açısından çok ciddi bir zaman ve para kaybına yol açabilmektedir. Tez kapsamında, öncelikle hem mahkemeler nezdinde hem de tahkimde davaların birleştirilmesinden beklenen faydalar ele alınmış, hem de birleştirme neticesinde ortaya çıkabilecek sorunlara değinilmiştir. Devamında tahkimin iradi yapısı göz önünde tutularak birleştirme konusunda en önemli konuyu oluşturan birleştirme iradesi incelenmiş ve tahkim anlaşmasının üçüncü kişilere teşmili ile birleştirme arasındaki fark ortaya konulmuştur. Karşılaştırmalı hukuktaki ve Türk Hukuku'ndaki birleştirmeye ilişkin düzenlemeler incelendikten sonra, takip eden bölüm birleştirme kararı alınabilmesi için gerekli olan bağlantı koşulu ile tarafların hakemlerin seçimine eşit katılma hakkının korunmasına ayrılmıştır. Altıncı ve yedinci bölümlerde ise, birleştirilmiş yargılamada alınan hakem kararının tenfizi ve iptali konularına değinilmiştir. Son olarak, birleştirmenin mümkün olmadığı durumlarda kullanılabilecek usul yöntemlerine değinilmiştir. Tezin amacı bir usul hukuku yöntemi olan birleştirmede aranan irade ile tahkim iradesi arasındaki farkı ortaya koymak ve birleştirmenin daha yaygın bir şekilde kullanılabilmesi için ulusal düzenlemelere ve uluslararası kurumsal tahkim kurallarında düzenlemelere ihtiyaç olduğuna dikkat çekmektir.
Özet (Çeviri)
The subject of this Dissertation prepared for Istanbul Bilgi University, Institute of Postgraduate Programs, Private Law Doctorate Program is the consolidation of arbitral proceedings in international arbitration. The benefits of consolidating proceedings before both national courts and arbitral tribunals, as well as the problems that might be encountered due to consolidation have been explained first in the Dissertation. The consent to consolidation, the most important subject concerning consolidation considering the consensual nature of arbitration has been examined in detail and the differences between the extension of an arbitration agreement and consolidation of arbitral proceedings have been laid out. After a review of the comparative law and Turkish law wıth regard to consolidation, the following chapter is reserved to the concept of 'connexity' between arbitral proceedings and to the parties' right to equal participation in the selection of the arbitrators – two conditions necessary to consolidate arbitral proceedings. In the sixth and seventh chapters, the enforcement and annulment of the arbitral award rendered in the consolidated proceeding have been discussed. Finally, the alternative techniques have been explained in case where consolidation is not an option. The Dissertation aims to lay out a legal analysis of the difference between the consent required for consolidation and the consent to arbitration and to attract attention to the need for national regulations and international arbitral rules for the consolidation to be used more widely.