Mınkowskı 3-uzayında Bertrand eğrilerinin yeni eşlenik eğrileri
New pairs of Bertrand curves in Minkowski 3-space
  1. Tez No: 725405
  2. Yazar: FATMA GÖKCEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM İLARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde tezde gerekli olan tanımlar ve kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde 3-boyutlu Minkowski uzayında Cartan null Bertrand eğrileri ele alınmıştır. Bir Cartan null Bertrand eğrisinin Cartan null Bertrand eşleniğinin yanında, spacelike ve timelike eşlenşkleri elde edilmiş ve ilgili örnekler verilmiştir. Dördüncü bölüm spacelike Bertrand eğrilerine ve beşinci bölüm de timelike Bertrand eğrilerine ayrılmıştır. Elde edilen teorem ve sonuçlar örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter contains concepts and definitions which are needed throughout the thesis. In the third chapter, Cartan null Bertrand curves in 3-dimensional Minkowski Space are discussed. Besides the Cartan null Bertrand conjugate of a Cartan null Bertrand curve, spacelike and timelike conjugates are obtained and the related theorems and results are given. The fourth section is devoted to spacelike Bertrand curves in Minkowski 3-space and the fifth section is devoted to timelike Bertrand curves. All theorem and results obtained are supported with examples.