Meram Tıp Fakültesi Hastanesindeki sağlık çalışanlarının aşılanma durumları ve aşılanmaya karşı tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of vaccination statu Medical Faculty Hospital
  1. Tez No: 725423
  2. Yazar: MEHMET YASİN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KARAOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KÜÇÜKCERAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Aşılama bulaşıcı hastalıkları önlemenin en önemli yöntemlerinden biridir. Aşılama sanıldığının aksine sadece çocukluk döneminde değil erişkinlerde de çok önemlidir. Erişkin aşılaması kapsamında sağlık çalışanları da yer almaktadır. Sağlık çalışanları enfeksiyon hastalıkları açısından çok riskli ortamlarda çalışmaktadır. Sağlık çalışanlarının başarılı şekilde bağışıklanması sağlık çalışanlarının kendisinin, yakın çevresinin ve hastaların korunmasını sağlar. Salgın kontrolü ve tedavi maliyetlerinin düşürülmesini sağlar. Tüm bunlara rağmen sağlık çalışanlarının aşılanma oranı hala düşüktür. Sunulan çalışmada sağlık çalışanlarının aşılanma durumlarını ve aşılara karşı tutumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Sunulan çalışma 2021 yılının Nisan ve Haziran aylarında yapılmış kesitsel ve tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde görev yapan sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Toplam 436 sağlık çalışanından veri elde edildi. Sağlık çalışanlarının aşılanma durumları, aşılara karşı tutumlarının tespiti ve değerlendirilmesi ile ilgili, literatür taranarak geliştirilen sağlık çalışanlarının sosyodemografik özelliklerini de sorgulayan yapılandırılmış bir anket formu hazırlandı. Bulgular: Bu çalışmaya katılan 436 sağlık çalışanının %58,7'si kadın, %53,7'si evli, %24,5'i hekimdi. Katılımcıların %7,8'i düzenli influenza aşısı yaptırmışken, yaklaşık %19,5'i son bir yılda, %40,1'i son on yılda influenza aşısı olmuştu. Katılımcıların %48,2'si son 10 yılda tetanoza karşı aşılanmıştı. Sağlık çalışanlarının %27,7'si hepatit B aşısı, %10,8'i Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak (KKK) aşısı, %0,5'i sonra suçiçeği aşısını 18 yaşından sonra yaptırmıştı. COVID-19 aşısı yaptırma oranı ise %70 idi. Katılımcılara kendilerine önerilen aşılar sorulduğunda, %59,9'u influenza, %56'sı hepatit B, %30,7'si tetanoz, %84,9'u COVID-19, %9,6'sı KKK, %4,8'i suçiçeği cevabını verdi. Aşılanmaya karşı tutum puanı 95,80±13,79 bulundu. Üniversite ve üstü eğitim alanlar ve hekimlerin aşılanma tutum puanı lise ve altı eğitim alanlara ve hekim dışı sağlık personeline göre anlamlı şekilde yüksekti. Sonuçlar: Sunulan çalışmaya katılan sağlık çalışanlarının hepsinin yaptırması gereken COVID-19, influenza, tetanoz aşılarını eksik yaptırdıkları tespit edildi. Sağlık çalışanlarının bağışık olması istenen hastanede salgına yol açabilecek bulaşıcı hastalıkları bilmedikleri görüldü. Sağlık çalışanlarının eksik olan aşılarının tamamlanması, bağışık olması istenen bulaşıcı hastalıkların anlatılması, aşılar ve aşılanma hakkında eğitim verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Vaccination is one of the most important methods of preventing infectious diseases. Contrary to popular belief, vaccination is very important not only in childhood but also in adults. Health workers are also included in the scope of adult vaccination. Healthcare workers work in very risky environments in terms of infectious diseases. Successful immunization of healthcare professionals ensures the protection of healthcare professionals, their immediate environment and patients. It provides epidemic control and reduction of treatment costs. Despite all this, the vaccination rate of healthcare workers is still low. For this reason, it was aimed to evaluate the vaccination status of health workers and their attitudes towards vaccinations. Methods: The research was a cross-sectional and descriptive study conducted in April and June of 2021. The population of the research consists of healthcare professionals working in Meram Medical Faculty Hospital. Data were obtained from a total of 436 healthcare workers. A structured questionnaire was prepared, which was developed by reviewing the literature on the vaccination status of health workers, determination and evaluation of their attitudes towards vaccines, and also questioning the sociodemographic characteristics of health workers. Results: In this study 58,7% of the 436 healthcare workers participating were women, 53.7% were married, and 24.5% were physicians. Participants of the 7.8% received regular influenza vaccination, approximately 19.5% received influenza vaccination in the last year, and 40.1% received influenza vaccination in the last ten years. Participants of the 48.2% had been vaccinated against tetanus in the last 10 years. Of the healthcare workers, 27.7% had hepatitis B vaccine, 10.8% had Measles, Mumps, Rubella (MMR) vaccine, 0.5% had chickenpox vaccine after the age of 18. The rate of getting the COVID-19 vaccine was 70%. When asked about the recommended vaccines to the participants, 59.9% influenza, 56% hepatitis, 30.7% tetanus, 84.9% COVID-19, 9.6% MMR, 4.8% chickenpox replied as. Attitude towards vaccination score was 95.80±13.79. University and higher education fields and physicians' vaccination education score were high as targeted in terms of high school and below education and non-physician health. Conclusions: It was determined that all healthcare professionals participating in the presented study had incompletely administered COVID-19, influenza, and tetanus vaccines. It was observed that the participants did not know about the infectious diseases that could lead to the epidemic in the hospital where the health workers were asked to be immune. It is necessary to complete the missing vaccinations of health workers, to explain the infectious diseases that are required to be immune, and to provide training on vaccines and vaccination.