Bir üniversite hastanesi pediatri kliniğinde yatan 0-6 yaş gurubu çocukların ev kazası görülme sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of home accidents of children aged 0-6 in A University Hospital pediatric clinic
  1. Tez No: 725457
  2. Yazar: RÜVEYDA ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE PİRİNÇCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ev kazalarından yaşlılar, özürlüler ve en çok da çocuklar etkilenmektedir. Bu çalışmada Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Kliniğinde yatan 0-6 Yaş gurubu çocukların ev kazası görülme sıklığının ne boyutta olduğunu, kazayı etkileyen faktörleri, en çok görülen kaza türlerini, 0-6 yaş çocuklarda Annelerin Ev Kazalarına Yönelik Güvenlik Önlemlerini Tanılama Ölçeğinden aldıkları puan ile çocukların kaza geçirme durumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipte olan bu çalışma Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Kliniğinde Ocak-Haziran 2021 tarihleri arasında yatan 0-6 yaş çocukların annelerinde yapılmıştır. Veriler, sosyodemografik özellikler, çocukların geçirdiği kazaların özelliklerini içeren sorular ve 0-6 yaş çocuklarda Annenin Ev Kazalarına Yönelik Güvenlik Önlemlerini Tanılama Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The elderly, the disabled and especially children are affected by home accidents. In this study, the extent of home accident incidence in 0-6 year old children hospitalized in Fırat University Faculty of Medicine Pediatrics Clinic, the factors affecting the accident, the most common types of accidents, the scores of 0-6 year old children from the Mothers' Safety Precautions for Home Accidents Diagnosis Scale and the children's scores. This study was conducted to examine the relationship between accident occurrences. This cross-sectional study was conducted in the mothers of 0-6 years old children hospitalized in the Pediatrics Clinic of Fırat University Faculty of Medicine between January-June 2021. The data were collected by face-to-face interview method using the sociodemographic characteristics, questions about the characteristics of the children's accidents, and the Scale for Diagnosing the Mother's Safety Precautions for Home Accidents in children aged 0-6 years.