Bazı zingiberaceae droglarının C vitamini ve antioksidan aktivite açısından karşılaştırılması
Comparison of some zingiberaceae drugs in terms of vitamin C and antioxidant activities
- Tez No: 725464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE FAFAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Zingiberaceae familyasına ait olan Curcuma longa L., Zingiber officinale Roscoe, Alpinia officinarum Hance ve Elettaria cardamomum (L.) Maton drogları, Güney Asya bölgelerinde yayılış gösteren ve halk arasında çay veya baharat formunda kullanılan bitkilerdir. Genel olarak soğuk algınlığı ve solunum yolları hastalıkları tedavisinde kullanılsa da Hint ve Ayurveda tıbbında da pek çok amaçla tercih edilmiştir. Bu çalışmada Zingiberaceae familyasına ait bazı drogların, total fenolik ve flavonoit madde miktarları, antioksidan aktivite tayini ve C vitamini değerleri saptanarak kendi aralarında karşılaştırılmıştır. Droglar, Uşak/Merkez bölgesindeki bir aktardan temin edilerek sulu ve metanollü ekstreleri hazırlanmış ve total fenolik ve flavonoit madde miktarları spektrofotometrik yöntemlerle, antioksidan aktiviteleri DPPH yöntemiyle ve HPLC yöntemiyle de C vitamini tayini yapılmıştır. Çalışmaların sonucunda havlıcan metanollü ekstresinin en yüksek fenolik madde içeriğine sahip olduğu görülmüş ve buna bağlı olarak da en yüksek antioksidan aktiviteyi göstermiştir. Flavonoit içeriği bakımından en zengin drog, zerdeçal olmuştur.
Özet (Çeviri)
Curcuma longa L., Zingiber officinale Roscoe, Alpinia officinarum Hance and Elettaria cardamomum (L.) Maton drugs, which belong to the Zingiberaceae family, are plants that spread in South Asian regions and are used in the form of tea or spice among the people. Although it is generally used in the treatment of colds and respiratory diseases, it has also been preferred for many purposes in Indian and Ayurvedic medicine. In this study, the total phenolic and flavonoid substance amounts, antioxidant activity determination and vitamin C values of some drugs belonging to the Zingiberaceae family were determined and compared among themselves. The drugs were obtained from a herbalist in the Uşak/Merkez region and their hydrated and methanolic extracts were prepared then the total phenolic and flavonoid substance amounts were determined by spectrophotometric methods, their antioxidant activities were determined by DPPH method and vitamin C was determined by HPLC method. As a result of the studies, it was seen that galangal methanol extract had the highest phenolic content and accordingly showed the highest antioxidant activity. The richest drug in terms of flavonoid substance was turmeric.