Akciğer kanseri nedeniyle operasyon geçiren hastalar için geliştirilen öz etkililik ölçeğinin geçerlik ve güvenirliği
The validity and reliability of the self-efficacy scale developed for patients who underwent operation due to lung cancer
  1. Tez No: 725467
  2. Yazar: PINAR AYKAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, Akciğer Kanseri Nedeniyle Operasyon Geçiren Hastalar İçin Geliştirilen Öz Etkililik Ölçeği'nin Türk dilinde geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek amacıyla metodolojik tipte yapıldı. Araştırmanın evrenini İstanbul'da bulunan bir kamu hastanesinin göğüs cerrahisi kliniğinde Ocak 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında operasyon geçiren hastalar oluşturdu. Araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 135 hasta ise araştırmanın örneklemini oluşturdu. Araştırmanın verileri Hasta Tanıtım Formu ve Akciğer Kanseri Nedeniyle Operasyon Geçiren Hastalar İçin Geliştirilen Öz Etkililik Ölçeği kullanılarak toplandı. Ölçeğin dil geçerliği çeviri-geri çeviri yöntemi ile sağlandı. Uzman görüşleri eşliğinde Davis tekniği kullanılarak kapsam geçerliği değerlendirilen ölçeğin maddelerine ait KGİ skorları 0,8-1,0 arasında değişmekte idi. Ölçeğin KMO değeri 0,894 olarak belirlendi ve faktör analizinde ölçeğin orijinalinden farklı olarak tek alt boyutlu olduğu saptandı. Ölçeğin Cronbach α katsayısı ise 0,984 olarak bulundu. Ölçeğin maddelerine yönelik madde toplam korelasyonlarının 0,40'ın üzerinde olduğu ve herhangi bir maddenin silinmesinin ölçek Cronbach α katsayısında önemli bir yükselmeye sebep olmadığı belirlendi. Bu nedenle ölçekten hiçbir madde çıkarılmadı. Sonuç olarak 27 maddeli ve tek alt boyutlu olan Akciğer Kanseri Nedeniyle Operasyon Geçiren Hastalar İçin Geliştirilen Öz Etkililik Ölçeği'nin Türk dilinde geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a methodological type to evaluate the validity and reliability of the Self-Efficacy Scale Developed for Patients who Underwent Operation Due to Lung Cancer in the Turkish language. The population of the study consisted of patients who underwent operation in the thoracic surgery clinic of a public hospital in Istanbul between January 2021 and January 2022. In addition, the sample of the study consisted of 135 patients who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. The data of the study were collected using the Patient Information Form and the Self-Efficacy Scale Developed for Patients who Underwent Operation Due to Lung Cancer. The linguistic validity of the scale was ensured by the translation-back translation method. The CVI scores of the items of the scale, whose content validity was evaluated using the Davis technique in the presence of expert opinions, ranged from 0.8 to 1.0. The KMO value of the scale was determined as 0.894, and in factor analysis, it was determined that the scale, being different from the original, had a single sub-dimension. The Cronbach α coefficient of the scale was found to be 0.984. Further, it was determined that the item-total correlations for the items of the scale were above 0.40, and deleting any item did not cause a significant increase in the scale Cronbach α coefficient. Therefore, no item was removed from the scale. As a result, it was found that the Self-Efficacy Scale Developed for Patients who Underwent Operation Due to Lung Cancer, which has 27 items and one sub-dimension, is a valid and reliable measurement tool in the Turkish language.