Opere olan akciğer kanserli hastalarda nütrisyonel durumun ve inflamatuar belirteçlerin morbiditeye etkisi
The effect of nutritional situation and inflammatory markers on morbidity in patients with lung cancer operating
  1. Tez No: 608642
  2. Yazar: ONUR DERDİYOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSEL ATİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Akciğer kanseri nedeniyle cerrahi operasyon geçiren hastalarda diyabetli, karaciğer, böbrek yetmezliğinde gözlendiği gibi kronik düşük dereceli inflamasyon gözlenir. Özellikle ameliyat öncesi dönemde akciğer kanserli hastalarda metabolizmada meydana gelen temel değişiklikler postoperatif komplikasyonlar için önemlidir. Bu araştırmada günümüzde en sık gözlenen kanser tiplerinden olan akciğer kanserli hastaların beslenme durumu ve inflamatuar parametrelerinin postoperatif morbiditeye etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kasım 2018- Mayıs 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ), Hamidiye Tıp Fakültesi Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Göğüs Cerrahisi Bölümü'nde aydınlatılmış onamları alındıktan sonra küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) nedeniyle torakotomiyle akciğer rezeksiyonu uygulanan 100 hasta çalışmaya alındı. SBÜ, Hamidiye Tıp Fakültesi Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden etik kurul onay belgesi alındı. Tüm hastalara ameliyat öncesi bilgisayarlı tomografi (BT) ve pozitron emisyon tomografi (PET/BT), kraniyal manyetik rezonans görüntüleme (MR) ve solunum fonksiyon testleri ile karbonmonoksit difüzyon (DLCO) ölçümü rutin olarak yapıldı. Hastaların 83'ü erkek, 17'si kadındı. Senkron tümörü olan, uzak organ metastazı olan, sublober rezeksiyon yapılan, video yardımlı toraks cerrahisi (VATS) lobektomi yapılan, komplet rezeksiyon uygulanamayan (R1-2) ve ekstended rezeksiyon yapılan ile bilinen diabetes mellitusu (DM) olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Cerrahi olarak rezektabl olarak kabul edilen hastalarda boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ), nütrisyonel risk skorlaması (NRS) ölçüldü. Ayrıca albumin, insülin seviyesi, HbA1c, nötrofil, lenfosit ve nötrofil/lenfosit oranlarını (N/L) içeren biyokimyasal tetkikleri değerlendirildi. Bulgular: Nötrofil, lenfosit ve nötrofil/lenfosit ve VKİ değerleri ile komplikasyonlar arasındaki ilişki anlamlı değildi. Operasyon sonrası majör komplikasyon görülme oranı insülin yüksekliği olanlarda ilişkili bulundu (P=0,001). Revizyon uygulanan hastalarda insülin yüksekliği ve HbA1c oranının daha yüksek olduğu tespit edildi (ortalama 75,0 vs 23,4; P=0,001, 6,6 vs 6,0; P=0,031). Aynı şekilde uzamış hava kaçağı, insülin ve HbA1c yüksekliği olanlarda daha fazla gözlendi (60,7 vs 20,0; P=0,001, 6,6 vs 6,0; P=0,001). Pnömoni gelişme riski ise insülin ve albümin düzeyi yüksek hastalarda mevcuttu (70,0 vs 25,0; P=0,001). Sonuç: İnsülin ve HbA1c seviyesi yüksek hastalarda komplikasyon oranı daha yüksek gözlendi. Albümin seviyesinin ise inflamasyona sekonder akut faz reaktanı olarak yükseldiği düşünüldü. Hiperglisemi stresle indüklenen bir parametredir, özellikle preoperatif süreçte sıklıkla rastlanan hiperglisemi, glisemik disregülasyona yol açar. Preoperatif akciğer kanserli hastaların bu açıdan takip edilmesi postoperatif morbiditelerin önlenmesi açısından önerilir. Ayrıca cerrah operasyon öncesi ameliyat genişliği ve riskini bu parametreleri göz önüne alarak planlamalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Patients undergoing surgery may suffer from chronic low-grade inflammation as in cancer, diabetes, renal and hepatic failure. It is important to understand that major changes in metabolism for postoperative complications, especially in patients with cancer. In this study, we aimed to evaluate the effect of nutritional status and inflamatuar parameters related to on postoperative morbidity in lung cancer patients. Materials and Methods: Between November 2018 and May 2019, 100 consecutive patients who underwent thoracotomy for NSCLC were included in the study after obtaining informed consent from SBU, Hamidiye Medical Faculty Süreyyapaşa Chest Diseases and Chest Surgery Training and Research Hospital. Ethics committee approval was obtained from SBU, Hamidiye Medical Faculty Süreyyapaşa Chest Diseases and Chest Surgery Training and Research Hospital. Preoperative computed tomography and positron emission tomography (PET/CT), cranial magnetic resonance imaging (MRI) and pulmonary function tests and DLCO were performed routinely for all patients. 83 patients were male and 17 were female. Patients with synchronous tumors, distant metastasis, sublober resection, VATS lobectomy, incomplete resection (R1-2), and extended resection and previously diagnosed diabetes mellitus were excluded. Height, weight, and BMI were measured in patients who were accepted as resectable surgically. In addition, biochemical tests including albumin, insulin level, HbA1c, neutrophil, lymphocyte and neutrophil/lymphocyte ratios were evaluated. Results: Neutrophil, lymphocyte and neutrophil/lymphocyte and BMI, NRS values were not significantly correlated with major complications. It was thought that albumin level increased as anacute phase reactant secondary to inflammation.The incidence of postoperative complications was found to be related to patients with high insulin levels (P=0.001). The patients with revision had observed higher insulin levels and HbA1c (mean 75,0 vs 23.4; P=0.001, 6.6 vs 6.0; P=0.031). Likewise, HbA1c and insulin levels were higher in prolonged air leak (60.7 vs 20; P=0.001, 6.6 vs 6.0; P=0.001). The risk of developing pneumonia was observed only in patients with high insulin and albumin levels (70,0 vs 25,0; P=0.001). Conclusion: Complication rate was higher in patients with high insulin and HbA1c levels. Hyperglycemia is a stress-induced parameter, which is common in the perioperative period, leading to glycemic dysregulation. In this respect, preoperative follow-up of patients with lung cancer is recommended to prevent postoperative morbidity. However, the surgeon has to balance the extent of surgery according to the parametres.