Küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeniyle opere olan hastalarda, operasyon öncesinde COVİD-19 enfeksiyonu geçirmenin mortalite ve morbiditeye etkisi
The impact of prior COVID-19 infection on mortality and morbidity in patients undergoing surgery for non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 864578
  2. Yazar: ENES BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA SERDAR EVMAN, DR. ELÇİN ERSÖZ KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Bu çalışma, Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK) nedeniyle opere olan hastalarda, operasyon öncesinde COVID-19 enfeksiyonu geçirmenin mortalite ve morbiditeye etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: 2020-2022 yılları arasında Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde KHDAK nedeniyle cerrahi müdahale uygulanan hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. COVID-19 enfeksiyonu geçiren ve geçirmeyen hastalar, demografik ve klinik özellikler, yoğun bakım yatış süreleri, servis yatış süreleri, drenaj sonlanma süreleri, ve postoperatif komplikasyonlar açısından karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizler Kaplan-Meier ve Cox regresyon analizi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya toplam 54 hasta dahil edilmiştir (her iki grupta 27 hasta). COVID-19 enfeksiyonu geçiren hastalar ile geçirmeyenler arasında yaş, cinsiyet, sigara kullanımı ve diyabet durumu açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. COVID-19 geçiren hastaların yoğun bakım yatış süreleri ve servis yatış süreleri daha uzun, pnömoni oranları ise daha yüksek bulunmuştur. Ancak, bu farklar istatistiksel olarak anlamlı değildir. Kaplan-Meier sağkalım analizine göre, COVID-19 enfeksiyonu geçiren hastaların postoperatif erken dönemde mortalite oranları daha yüksek bulunmuştur, ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Sonuç: COVID-19 enfeksiyonu, KHDAK nedeniyle opere olan hastalarda hastane yatış sürelerini ve postoperatif komplikasyonları artırmakta ancak bu etkiler istatistiksel olarak anlamlı bulunmamaktadır. COVID-19 pozitif hastaların test sonuçları negatif olduktan 2 hafta sonra KHDAK nedeniyle lobektomi yapmanın, hastaların mortalite ve morbidite oranlarında istatistiksel anlamda bir fark yaratmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the effects of preoperative COVID-19 infection on mortality and morbidity in patients undergoing surgery for Non-Small Cell Lung Cancer (NSCLC). Methods: Patients who underwent surgical intervention for NSCLC at Süreyyapaşa Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital between 2020 and 2022 were retrospectively analyzed. Patients with and without a history of COVID-19 infection were compared in terms of demographic and clinical characteristics, intensive care unit (ICU) stay durations, ward stay durations, drainage cessation times, and postoperative complications. Statistical analyses were performed using Kaplan-Meier and Cox regression analysis. Results: A total of 54 patients were included in the study (27 patients in each group). No statistically significant differences were found between patients with and without COVID-19 infection in terms of age, gender, smoking status, and diabetes status. Patients with a history of COVID-19 had longer ICU and ward stays and higher rates of pneumonia. However, these differences were not statistically significant. According to the Kaplan-Meier survival analysis, patients with a history of COVID-19 had higher early postoperative mortality rates, but this difference was not statistically significant. Conclusion: COVID-19 infection increases hospital stay durations and postoperative complications in patients undergoing surgery for NSCLC; however, these effects are not statistically significant. It is observed that performing lobectomy for NSCLC two weeks after a patient tests negative for COVID-19 does not statistically affect mortality and morbidity rates.