Kalp dışı ameliyat yapılan hastalarda eşlik eden kardiyak sorunların sıklığı ve morbidite, mortalite üzerine etkileri
The cardiac disease ratio in the patients who are operated due to non-cardiac surgery and to specify whether such cardiac problems have an effect on perioperative cardiac morbidity and mortality or not
  1. Tez No: 369874
  2. Yazar: MÜGE BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TORGAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Dünyada artan nüfus ve ortalama yaşam sürelerinin uzamasıyla kalp dışı ameliyat sayısı da artmıştır. Yaşam süresinin uzaması cerrahi gereksinimi olan hastalarda yandaş hastalık olasılığını da arttırmaktadır. Yandaş hastalıklarla beraber perioperatif morbidite ve mortalite oranları da artış göstermektedir. Perioperatif gözlenen morbidite ve mortalitenin en sık sebeplerinden birisi kardiyak komplikasyonlardır. Bu çalışmada , kalp dışı cerrahi nedeniyle opere olan hastalardaki kardiyak hastalık oranını belirlenmesi ve bu kardiyak sorunların perioperatif kardiyak morbidite ve mortalite üzerine etkisinin olup olmadığının retrospektif olarak saptanması amaçlandı. Başkent Üniversitesi Tıp ve Sağlık Bilimleri Araştırma Kurulu onayı alındıktan sonra Mayıs 2012 – Haziran 2013 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde on sekiz yaş üstü kalp dışı cerrahi geçiren 3003 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik özellikleri, eşlik eden hastalıkları, kullandıkları ilaçlar, operasyon sırasındaki verileri (anestezi şekli, cerrahi girişimin tipi, vital bulgular, kullanılan kristalloid ve kolloid miktarları, kan ve kan ürünü replasmanı, oluşan hemodinamik komplikasyonlar), operasyon sonrası verileri (ilk 48 saatteki hemodinamik komplikasyonlar, ilk 48 saatteki mortalite varlığı, yoğun bakım ihtiyacı ve kalış süresi, hastane kalış süresi) kaydedildi. Çalışmaya dahil edilen 3003 hastanın 32'sinde (%1,1) kardiyak mortalite, 1163'ünde (%38,7) kardiyak morbidite saptandı. Kardiyak hastalıklar tüm hastalar içinde 1183 hastada (%39,4) saptandı. Kardiyak hastalığı olan hastaların 588'inde (%19,6) perioperatif morbidite, 16'sında (%0,5) perioperatif mortalite gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Quantity of non-cardiac surgery has increased by the increasing population and prolongation of lifetime in the world. Prolongation of lifetime has also increase the co-morbid diseases in the patients requiring surgical intervention. Together with co-morbid diseases, perioperative morbidity and mortality ratios also show an increase. One of the most common reasons of perioperatively observed morbidity and mortality is cardiac complications. In this study, it is aimed to determine the cardiac disease ratio in the patients who are operated due to non-cardiac surgery and to specify retrospectively whether such cardiac problems have an effect on perioperative cardiac morbidity and mortality or not. After the approval of Başkent University Research Board of Medicine and Health Sciences is received, 3003 patients over 18 years olf who had non-cardiac surgery at Başkent University Ankara Hospital between May 2012 and June 2013 were examined retrospectively. Demographical properties, accompanying diseases, drugs used, data during operation (anesthesia type, type of surgical intervention, vital findings, crystalloids used and colloid quantities, blood and blood product replacement, hemodynamic complications occurred), post operation data (hemodynamic complications within the first 48 hours, presence of mortality within the first 48 hours, intensive care requirement and duration of stay, hospitalization period) of the patients were recorded. From 3003 patients included in the study; cardiac mortality was observed in 32 (%1,1) and cardiac morbidity was observed in 1163 (%38,7). Cardiac diseases were found in 1183 patients among all the patients (%39,4). Perioperative morbidity was found in 588 (%19,6) and perioperative mortality was found in 16 (%0,5) of the patients with cardiac diseases.