Hışıltılı çocuklarda serum b-vitamini, folikasit, B12 düzeyi
Serum vitamin D, folic acid and B12 levels in pediatric patients with wheezing
  1. Tez No: 331631
  2. Yazar: MEHMET TÜRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN DOST ZEYREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışma ile hışıltılı çocuklar ve kontrol grubunda serum D-Vitamini, Folikasit ve B12 düzeyi bakılarak iki grup arasında anlamlı fark olup olmadığının belirlenmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya en az üç kez hışıltı geçirme öyküsü ile başvuran 0-3 yaş arasındaki 107 çocuk ile genel çocuk polikliniğine başvuran sağlıklı 96 çocuk alındı. Çocuklara ve ailelerine sosyo - demografik özelliklerini inceleyen anket uygulandı. Kontrol grubu aynı yaştaki ve sosyo - demografik durumları hasta grubuyla uyumlu çocuklardan seçildi. Periferik kandan Biyokimya tüplerine alınan serum örneklerinde 25 OH D3, Folikasit, B12 düzeyi ölçümü Roche Diagnostic Modular Analytics E170 cihazında, ECLIA (Elektrokemilüminesans immünolojik test) yöntemi ile yapıldı. İstatistiksel analizler SPSS 11,5 kullanılarak yapıldı. p değerinin
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine whether or not there was any significant difference in serum vitamin D, folic acid and B12 levels between wheezing children and a control group. Methods : The study comprised 107 children aged 0-3 years who presented with a history of at least 3 episodes of wheezing and 96 healthy children who presented at the general paediatric polyclinic. A questionnaire was applied which examined the sociodemographic characteristics of the chidren and their families. The control grouup was selected to conform with the patient group in respect of age and sociodemographic characteristics. Measurements of 25 OH D3, folic acid and B12 levels were made by the ECLIA (electroluminescence immunological test) method with a Roche Diagnostc Modular Analytics E170 device from the serum samples taken into biochemistry tubes from peripheral blood. Statistical analysis was made using SPSS 11.5 program.