Ortaokul öğrencilerinin fen akademik başarılarına diğer disiplinlerin ve duyuşsal değişkenlerin etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of some affective variables and other lessons on science academic achievement of secondary school students
  1. Tez No: 725477
  2. Yazar: ELİF ÖZNUR TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmanın temel amacı ortaokul öğrencilerinin fen akademik başarılarına diğer derslerin ve bazı duyuşsal değişkenlerin etkisini araştırmaktır. Çalışmada araştırma modeli olarak ilişkisel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma 1403 ortaokul öğrencisi ile yürütülmüş ve üç aşamada gerçekleşmiştir. Çalışmanın birinci aşamasında her bir sınıf kademesinde yer alan öğrencilerin fen akademik başarısına, diğer disiplinlerin (Türkçe, matematik, sosyal bilgiler ve İngilizce) etkisi incelenmiştir. Çalışma sonunda dört disiplininde fen akademik başarısının anlamlı bir yordayıcı olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Her bir sınıf kademesi için çoklu regresyon analizi yapılarak fen akademik başarısının diğer disiplinlerle olan ilişkisine dair matematiksel formüller oluşturulmuştur. Çalışmanın ikinci aşamasında yedi ayrı duyuşsal değişken ölçeği (okul tükenmişliği, okula yönelik tutum, EPOCH iyi oluş, öğretmene güven, algılanan öz düzenleme, akademik motivasyon ve okula yabancılaşma) 1403 öğrenciye uygulanmıştır. Her bir duyuşsal değişkene ait alt boyutların, her sınıf kademesinde (5., 6., 7. ve 8. sınıf) fen akademik başarısına olan yordama etkisine bakılarak en yüksek korelasyonu veren alt boyuttan başlayarak kademeli regresyon analizi yapılmış ve modeller oluşturulmuştur. Oluşturulan modeller matematiksel olarak formülleştirilmiştir. Araştırma sonucunda ilk duyuşsal değişken olan okul tükenmişliğinin alt boyutlarının, her bir sınıf kademesinde okuyan öğrencilerin fen akademik başarısını yordama etkisi sırasıyla %16 (5.sınıf), %11 (6. sınıf), %17 (7. sınıf) ve %9 (8. sınıf) olarak bulunmuştur. İkinci olarak okula yönelik tutumun fen akademik başarısını yordama etkisine bakılmıştır. Çalışma sonunda okula yönelik tutumun hiçbir sınıf kademesinde fen akademik başarısının doğrudan anlamlı bir yordayıcısı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Üçüncü olarak pozitif psikolojide yer alan iyi oluş kavramının (EPOCH iyi oluş) fen akademik başarısına olan etkisine bakılmıştır. İyi oluş kavramına ait alt boyutların fen akademik başarısını yordama etkisi sırasıyla %8 (5.sınıf), %8 (6. sınıf), %5 (7. sınıf) ve %2 (8. sınıf) olarak bulunmuştur. Dördüncü olarak öğretmene güven faktörünün fen akademik başarısına olan etkisi incelenmiş ve çalışma sonucunda 5. ve 6. sınıflarda öğretmene güven, fen akademik başarısının %3'ünü açıklamış ancak 7. ve 8. sınıflarda fen akademik başarısında anlamlı bir yordayıcı olmamıştır. Beşinci olarak algılanan öz-düzenlemenin alt boyutlarının fen akademik başarısına olan yordama etkisi incelenmiş ve bu etkinin %6 (5.sınıf), %8 (6. sınıf), %14 (7. sınıf) ve %12 (8. sınıf) olduğu belirlenmiştir. Altıncı olarak akademik motivasyon durumuna ait alt boyutların fen akademik başarısını yordama etkisine bakılmış ve bu etkinin sırasıyla %5 (5.sınıf), %5 (6. sınıf), %5 (7. sınıf) ve %4 (8. sınıf) olduğu belirlenmiştir. Son olarak okula yabancılaşma durumuna ait alt boyutların fen akademik başarısını yordama etkisi ele alınmıştır. Çalışma sonunda okula yabancılaşmanın fen akademik başarısına olan yordama etkisi sırasıyla %4 (5.sınıf), %2 (6. sınıf), etkisi yok (7. sınıf) ve %2 (8. sınıf) olarak belirlenmiştir. Çalışmanın üçüncü aşamasında ise fen akademik başarısını doğrudan etkilemeyen ya da çok düşük düzeyde etkileyen duyuşsal değişkenlerin (okula yönelik tutum, öğretmene güven ve okula yabancılaşma) okul tükenmişliği üzerinden fen akademik başarısına olan dolaylı etkileri ele alınmıştır. Çalışma sonucunda tüm sınıf kademelerinde okul tükenmişliği ile okula yabancılaşma arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu ve okula yabancılaşma durumunun okul tükenmişliğinin %22'sini (5. sınıf), %23'ünü (6. sınıf), %26'sını (7. sınıf) ve %23'ünü (8. sınıf) açıkladığı görülmüştür. Okul tükenmişliği ile öğretmene güven arasında düşük düzeyde negatif yönlü anlamlı bir ilişkinin olduğu ve öğretmene güven durumunun okul tükenmişliğinin %6'sını (5. sınıf), %5'ini (6. sınıf), %5'ini (7. sınıf) ve %7'sini (8. sınıf) açıkladığı görülmüştür. Son olarak okul tükenmişliği ile okula yönelik tutum arasında negatif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Okula yönelik tutum, okul tükenmişliğinin %13'ünü (5. sınıf), %9'unu (6. sınıf), %12'sini (7. sınıf) ve %11'ini (8. sınıf) açıklamaktadır. Çalışma verilerine göre fen akademik başarısını doğrudan etkilemeyen ya da çok az etki gösteren bu üç faktörün okul tükenmişliği üzerinden fen akademik başarısına dolaylı bir etkisinin söz konusu olduğu ifade edilebilir. Çalışma sonucunda elde edilen veriler, duyuşsal değişkenlerin ve diğer derslerin fen akademik başarısını doğrudan veya dolaylı olarak etkilediği yönündedir. Çalışma verileri, akademik başarının önem arz ettiği günümüzde öğrencilerin akademik başarılarını arttırmaya yönelik çalışmalarda; ebeveynler, öğretmenler ve okul idarecileri tarafından öğrencilerin sahip oldukları duyuşsal değişkenlere yönelik gerekli önemin verilmesini ve bu yönde çalışmalarını gerekli kılmıştır.
Özet (Çeviri)
This main purpose is used to investigate the predictors of your knowledge and affective knowledge and courses for secondary school science academic achievement. The research model in the study is the relational research method. The study was conducted with 1403 middle school students and progressed from the front. In teacher's freshman classrooms, the field is academic study of science, disciplines, mathematics, social studies, and conclusion. At the end of the study, it was found that science students were a significant predictor in four of them. Its for a class of classes everyone predicts formulas that relate to regression precision scientific sciences. school education, school education It was made in the evaluation evaluated as the highest quality and the models belonging to an affective class were evaluated by looking at its predictive effect on science academic achievement at its grade (5th, 6th, 7th and 8th grades). shaping the created models. Studies (5th grade class), 17% (7th grade), 17% (7th grade students studying in their school by prediction) 16% (7th grade) 8th grade). Secondly, the predictive effect of school-oriented science schools was examined. After the study, it was reached that an aimless predictor from science schools continues in the classroom for use. Third, the effect of the good foundation concept (EPOCH well-being) in positive psychology on science academic and academic. Science students of the lower grades of a good school are 8% (5th grade), 8% (6th grade), 5% (7th grade), and 2% (8th grade). Fourth, the science academic achievements of the teacher trust factor were examined, and trust in the teacher in the 5th and 6th grades explained 3% of the students in science schools, but it is an important predictor of science academic success in the 7th and 8th grades. Fifth, the effect of the sub-dimensions of perceived self-regulation on the prediction of science academic achievement was examined and this effect was 6% (5th grade), 8% (6th grade), 14% (7th) grade, and 12% (8th) grade. Exploded. Sixth, the predictive effect of the lower classes of academic education from science schools was examined and this effect exploded as 5% (5th grade), 5% (7th grade), and 4% (8th grade). Finally, the sub-dimensions of school resemblance were discussed from science schools to the prediction. The whole school shows alienation as 4% (5th grade), 2% (6th grade), no effect (7th grade), and 2% (8th grade) which is the science academic academic. Education for school can be evaluated in relation to trust in education and schooling. The study disclosed 26% (7th grade) and 23% (8th grade) in school enrollment in school enrollment schools and enrollment schools (5th grade) in all grades. Between school attendance and trust in education, there are small levels of education schools, and trust in teachers accounts for 6% (5th), 5% (6th grade), 5% (7th grade), and 7% (8th grade). . class) explained. Finally, there is a negative moderate relationship with schooling and attitude towards school. For the school, 13% (5th grade), 9% (6th grade), 12% (7th grade) and 11% (8th grade) of the school are explanatory. This indicator, which is a viewable indicator, can be counted from school. The data obtained as a result of the study show that affective variables and other courses directly or indirectly affect science academic achievement. The study data, in the studies aimed at increasing the academic success of the students today, where academic success is important; It is necessary for parents, teachers and school administrators to give the necessary importance to the affective variables of the students and to work in this direction.