Sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitime ilişkin tutumları ile motivasyon düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between class teachers' attitudes to the distance education and their motivation levels
- Tez No: 725476
 - Danışmanlar: PROF. DR. HALİL IŞIK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitime ilişkin tutumları ile motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tarama ve ilişkisel tarama modeline dayalı olan bu araştırmanın çalışma evrenini Van ili merkez ilçelerinde (Tuşba, İpekyolu ve Edremit) görev yapan kadrolu sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik tutumlarını ölçmek için Ağır, Gür ve Okçu (2007) tarafından geliştirilen“Uzaktan Eğitim Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin motivasyon düzeylerini ölçmek için ise Kılıç ve Yılmaz (2019) tarafından geliştirilen“İçsel, Dışsal ve Yönetsel Faktörler Bağlamında Öğretmen Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Veri toplama araçlarından 390 tanesi değerlendirmeye alınarak veriler uygun istatistiksel yöntemler ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde normallik testi, t-testi, ANOVA, TUKEY ve korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre sınıf öğretmenlerini uzaktan eğitime karşı tutum puanlarının düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında ulaşılan sonuca göre; sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitime karşı tutumlarının medeni durumlarına, cinsiyete, kıdem yılına göre farklılaşmadığı fakat eğitim seviyelerine göre anlamlı şekilde farklılaştığı yüksek lisans-doktora eğitimi alan öğretmenlerin uzaktan eğitime karşı tutumlarının daha olumlu olduğu ifade edilebilir. Araştırmada sınıf öğretmenlerinin genel motivasyon, içsel motivasyon ve dışsal motivasyon düzeylerinin yüksek, yönetsel motivasyon düzeylerinin ise çok yüksek olduğu belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin içsel, dışsal ve yönetsel motivasyon düzeylerinin cinsiyet, medeni durum, eğitim seviyesi değişkenine göre farklılaşmadığı fakat kıdem yılı 1-5 yıl ve 16-20 yıl arasında olan öğretmenlerin genel motivasyon düzeylerinin kıdem yılı 6-10 yıl olanlara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde uzaktan eğitime karşı tutum ile genel motivasyon, içsel motivasyon ve dışsal motivasyon arasında düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenirken; uzaktan eğitime karşı tutum ile yönetsel motivasyon arasında herhangi bir ilişki belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the relationship between classroom teachers' attitudes towards distance education and their motivation levels. The study population of this research, which is based on scanning and relational scanning model, consists of permanent classroom teachers working in the central districts of Van province (Tuşba, İpekyolu and Edremit).“Distance Education Attitude Scale”developed by Ağır, Gür, and Okçu (2007) was used to measure primary school teachers' attitudes towards distance education. The“Teacher Motivation Scale in the Context of Internal, External and Administrative Factors”developed by Kılıç and Yılmaz (2019) was used to measure the motivation levels of classroom teachers. 390 of the data collection tools were evaluated and the data were analyzed with appropriate statistical methods. Normality test, T-test, ANOVA, TUKEY and correlation tests were used in the analysis of the data. According to the research findings, it was concluded that the attitude scores of classroom teachers towards distance education were low. According to the results reached within the scope of the research, it was seen that the attitudes of classroom teachers' towards distance education did not differ according to their marital status, gender, seniority, but differed significantly according to their education level. It can be stated that the attitudes of teachers who have master's-doctorate education are more positive towards distance education. In the study, it was determined that the general motivation, intrinsic motivation and extrinsic motivation levels of the classroom teachers were high, and their managerial motivation levels were very high. It has been determined that the intrinsic, extrinsic and managerial motivation levels of the classroom teachers do not differ according to the variables of gender, marital status, education level, but the general motivation levels of teachers with 1-5 years of seniority and 16-20 years of seniority are higher than those with 6-10 years of seniority. As a result of the findings, it was determined that there was a low-level significant relationship between the attitude towards distance education and general motivation, intrinsic motivation and extrinsic motivation, but no relationship could be determined between the attitude towards distance education and managerial motivation.