Uyuşturucu bağımlılığının toplum güvenliğiyle ilişkisi: Iraklı çocuklar örneği
The relationship of drug addiction and society safety: The case of the children of Irak
- Tez No: 725483
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DERİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HİBA GHANEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Uyuşturucu madde kullanımı her geçen gün giderek yaygınlaşan ve küçük yaş gruplarını tehdit eden kamusal bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ABD'nin Irak işgalinden sonra bölgede uyuşturucu ticaretinin daha kolay ve ulaşılabilir olması küçük yaş gruplarını ciddi tehlikeye sokmaktadır. Bu nedenle özellikle küçük yaş gruplarında uyuşturucu madde kullanımına yönelik gereken önlemlerin hem kamusal hem de toplumsal boyutta ne kadar önemli olduğu gözler önüne serilmektedir. Bu çalışmanın amacı Iraklı çocukların uyuşturucu madde kullanımı ve kamu güvenliğine olası tehditlerinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Bağdat'ta yaşayan 17 çocukla birebir görüşmemeler yapılarak nitel araştırma yöntemi kullanılmış, konu hakkındaki fikirleri alınmış, damgalama ve anomi kavramları bağlamında içerik analizi yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak derinlemesine mülakat ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda uyuşturucu madde kullanan bireylerin toplum tarafından olumsuz bir bakış açısı ile algılandıkları tespit edilmiştir. Aynı zamanda uyuşturucu kullanımının kamu güvenliğini tehlikeye soktuğu ve Irak hükümetinin uyuşturucu ile mücadele konusunda gereken politikaları uygulayamadığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında önerilerde bulunulmuştur. Araştırma kapsamında birebir görüşmeler yapılarak nitel araştırma yöntemi kullanılmış, damgalama ve anomi kavramları bağlamında içerik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Drug use is an increasingly common public problem and, threatens younger age groups. Especially after the US invasion of Iraq, the fact that the drug trade in the region is easier and more accessible puts younger age groups in serious danger. For this reason, it is revealed how important the necessary precautions for drug use, especially in younger age groups, are both in public and social dimensions. The aim of this study is to determine the possible threats to Iraqi children's drug use and public safety. For this purpose, a qualitative research method was used by making one-to-one interviews with 17 children living in Baghdad, their opinions on the subject were taken, and content analysis was carried out in the context of the concepts of stigmatization and anomie. A semi-structured interview form and in-depth interview was used as a data collection tool in the research. As a result of the research, it has been determined that individuals who use drugs are perceived with a negative perspective by society. At the same time, it was determined that drug use endangered public safety and that the Iraqi government could not implement the necessary policies in the fight against drugs. Suggestions were made in light of the findings obtained. We preferred the qualitative research method for one-to-one interviews within the scope of the research. In the context of the concepts of stigmatization and anomie are used for the content analysis.