6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında kişisel verilerin yurtdışına aktarılması ve aktarım koşullarının değerlendirilmesi
Transfer of personel date abroad and eveluation of data transter conditions under Personel Data Protection Law no 6698
  1. Tez No: 874444
  2. Yazar: SEDA KUYUMCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP İPEK İŞLETEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Teknolojide meydana gelen gelişmeler sonucunda kişisel verilerin uluslararası dolaşımının kaçınılmaz hale gelmesi, veri sahiplerinin kişilik haklarının korunmasının önemini artırmıştır. Türkiye'de kişisel verilerin korunmasının kanuni dayanağını oluşturan 6698 sayılı“Kişisel Verilerin Korunması Kanunu”(KVKK), 24 Mart 2016 tarihinde kabul edilmiştir. Söz konusu Kanun'da, kişisel verilerin uluslararası dolaşımının önemine istinaden verilerin yurt dışına aktarılması konusu ayrı olarak 9. madde ile düzenleme altına alınmıştır. KVKK, temelini AB'de uygulanan“96/46/EC sayılı Direktif”ten almıştır. KVKK'nın yürürlüğe girmesinden kısa bir süre sonra söz konusu Direktif yürürlükten kalkmış ve yerini“2016/679 sayılı Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü”almıştır. Bu nedenle, AB ile uyum süreci kapsamında, kişisel verilerin korunması alanında esasen GVKT'nin de dikkate alınması gerekmektedir. Bu kapsamda KVKK'nın yurt dışına veri aktarımına ilişkin 9'uncu maddesinde 12 Mart 2024 tarihinde değişiklik yapılmıştır. Yapılan bu değişiklik sonucunda KVKK madde 9 Genel Veri Koruma Tüzüğü'nün sınır ötesi veri aktarım kuralları ile uyumlu hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of developments in technology whcih makes the international flow of personal data inevitable, the importance of protection fo the personal data has been increased.“Personal Data Protection Law No. 6698”, which constitutes the legal basis for the protection of personal data in Turkish Law, was accepted on March 24, 2016. Due to the importance of international flow of personal data, transfer of personal data abroad is regulated in Article 9 of the Personal Data Protection Law seperately. The Personal Data Protection Law is derived from“Directive 96/46/EC”, the European Union regulation. Shortly after the Personal Data Protection Law came into effect, the Directive was repealed and replaced by the“European Union General Data Protection Regulation No. 2016/679”. Regarding harmonizaition process with the European Union, the General Data Protection Regulation must be taken into account for personal data protection. Thus, an amendment was to Article 9 of the Personal Data Protection Law regarding data transfer abroad on March 12, 2024. As the result of this ammendment, Article 9 of Personal Data Protection Law has been reconciled with the articles General Data Protection Regulation relating to transfer of data to third countries or international orginzations.