Bağımsızlık sonrası dönemde Azerbaycan'dan Avrupa'ya göçlerin analizi
Immigration from Azerbaijan to Europe in the post-independence period analysis
  1. Tez No: 725490
  2. Yazar: AMİNA BAKHSHİYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tarih boyunca siyasi, etnik, demografik, çevresel ve bunun gibi bir çok faktörlerin etkisiyle insanların bir mekandan diğer yerlere göçü devam etmiştir. Modern çağda da göç, dünya siyasetinin gidişatını çeşitli açılardan etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, Azerbaycan'daki göç süreçlerinin ekonomik ve demografik yönlerini ortaya koyarak devletin göç politikasını iyileştirmek için öneriler geliştirmektir. Azerbaycan tarihindeki ilk göç döneminden başlayarak günümüze kadarki göç sürecinin oluşmasının ele alındığı çalışmada özellikle Azerbaycan Cumhuriyeti`nin bağımsızlığını ilan etdikten sonraki yıllarda Azerbaycan`dan Avrupa ülkelerine göçün sebepleri ve bu nedenlerden ortaya çıkan sonuçlar irdelenmiştir. Azerbaycan'dan Avrupa'ya göçün analizi için örnek devlet olarak Almanya seçilmiş ve iki ülkenin devletlerarası ilişkileri ve diaspora faaliyetleri analiz edilmiştir. Sonuç olarak Azerbaycan`ın nüfus göçü ile ilgili mevcut durumu ve başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkeleri ile göç ilişkilerinin tarihsel analizi incelenerek Azerbaycan`dan göçlerin hem ekonomik hem de politik faktörlerden dolayı oluştuğu gösterilmiş ve yeni göç politikası modelinin oluşumu için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the migration of people from one place to another has continued due to the effects of many factors such as political, ethnic, demographic, environmental and so on. In the modern age, migration affects the course of world politics in various ways. The aim of this study is to reveal the economic and demographic aspects of the migration processes in Azerbaijan and to develop proposals to improve the immigration policy of the state. In this study, which deals with the formation of the migration process starting from the first immigration period in the history of Azerbaijan until today, especially after the declaration of the independence of the Azerbaijan Republic, the reasons of migration from Azerbaijan to European countries and the consequences of these reasons were examined. For the analysis of the migration from Azerbaijan to Europe, Germany was chosen as the exemplary state and the inter-state relations of the two countries and diaspora activities were analyzed . As a result, the current situation of Azerbaijan regarding population migration and the historical analysis of the migration relations with European countries, especially Germany, is examined and it is observed that the migration from Azerbaijan is caused by both economic and political factors.