Türk Hava Yolları açısından pandemi dönemi ve sonrasında kriz iletişimi ve yönetimi
Crisis communication and management by Turkish Airlines During and after the pandemic period
- Tez No: 725523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHİTTİN HASAN UNCULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Sivil Havacılık, İşletme, Public Relations, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kriz genellikle öngörülmesi imkânsız olan ve işletmelerin sahip oldukları varlıkları tehdit altına alan bir süreç olarak nitelendirilmektedir. Bu sebeple, özellikle her bakımdan çok hızlı değişimlerin yaşandığı günümüz şartlarında muhtemel bir krizi öngörebilme, krize karşı tedbirli olmak ve dolayısıyla meydana gelen bir krizi etkili bir şekilde yönetebilmek için etkin bilgiye sahip olunması gerekmektedir. Oluşabilecek bir krizin oluşturacağı olumsuzlukları minimize edebilmenin en önemli yolu örgüt iç ve dışı bilgi akışının, bilginin hızlı ve doğru paylaşımı, üretilen bilginin kalite ve etkinliğini maksimum seviyede tutabilecek iletişim mekanizmalarına sahip olmaktır. Bu sebeple örgüt içi ve dışı iletişimin önemini kavramak ve iletişimin amacının ve stratejilerini kaliteyi arttırmak üzerine kurgulamak oldukça önemli bir adımdır. Buna istinaden kriz anındaki iletişimin önemini ortaya koyacak çalışmaların yapılması ve literatüre katkı sağlamak da oldukça önemlidir. Bu sebeple yapılan bu araştırmanın ikinci bölümünde kriz kavramı, üçüncü bölümde kriz yönetimi kavramı ve son bölümde bu kavramların önemini ve son dönemdeki Covid-19 pandemisinde Türk Hava Yolları'nın bu konudaki başarısını belirlemek üzerine bir araştırma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The crisis is generally described as a process that is impossible to foresee and threatens the assets of the enterprises. For this reason, it is necessary to have effective knowledge in order to foresee a possible crisis, to be cautious against the crisis and therefore to manage a crisis effectively, especially in today's conditions where rapid changes are experienced in all respects. The most important way of minimizing the negativities of a crisis that may occur is to have communication mechanisms that can keep the quality and effectiveness of the information produced at the maximum level. For this reason, it is a very important step to grasp the importance of internal and external communication and to build the purpose and strategies of communication on increasing quality. Based on this, it is very important to carry out studies that will reveal the importance of communication in the time of crisis and to contribute to the literature. For this reason, in the second part of this research, the concept of crisis, in the third part the concept of crisis management, and in the last part, a research was carried out to determine the importance of these concepts and the success of Turkish Airlines in the recent Covid-19 pandemic.