Metalli ftalosiyaninlerin sentezi, karakterizasyonu ve 4-nitrofenol üzerinde fotooksidasyon reaksiyonundaki katalitik aktifliğinin incelenmesi
Synthesis, characterization of metal phthalocyanines investigation of catalytic activity in photooxidation reaction on 4-nitropenol
  1. Tez No: 725618
  2. Yazar: KADER TEKİNTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE TUĞBA SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında, 2-(4-florofenilamino)-5-(4-ter-bütilfenil)-1,3,4-tiyadiazol ile 4-((2-(4(tert-bütil)fenil)-1,3,4-tiyadiazol-2-il)-(4florofenil)amin) ftalonitril sentezlenmiştir. Elde edilen 4-((2-(4(tert-bütil)fenil)-1,3,4-tiyadiazol-2-il)-(4florofenil)amin) bileşiği ile oksijensiz ortamda azot gazı atmosferinde kobalt(II) ve bakır(II) metalleri içeren ftalosiyaninler sentezlenmiştir. Sentezlenen metalli bileşiklerin yapıları IR, UV-Vis, Kütle spektral verileri kullanılarak aydınlatılmıştır. Bununla birlikte elde edilen bakır ve kobalt ftalosiyanin bileşiklerinin 4-nitrofenol üzerinde fotooksidasyon reaksiyonunundaki katalitik aktifliği incelenmiştir. Son olarak gaz kromotografi cihazı elde edilen sonuçların değerlendirilmesinde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 2-(4-fluorophenylamino)-5-(4-tert-butylphenyl)-1,3,4-thiadiazole from 4-((2-(4(tert-butyl)phenyl)-1,3,4-thiadiazol-2-yl)-(4fluorophenyl)amine)phthalonitrile was synthesized. The obtained 4-((2-(4(tert-butyl)phenyl)-1,3,4-thiadiazol-2-yl)-(4fluorophenyl)amine) compound and cobalt(II) and copper( II) phthalocyanines containing metals were synthesized. The structures of the synthesized metal compounds were elucidated using IR, UV-Vis, and Mass spectral data. In addition, the catalytic activity of the obtained copper and cobalt phthalocyanine compounds in the photooxidation reaction on 4-nitrophenol was investigated. Finally, the gas chromatography device was used to analyze the values.