Examination of the relationship between career maturity and personality traits of gifted adolescents
Üstün yetenekli ergenlerin kariyer olgunlukları ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 725634
  2. Yazar: BETÜL BÜYÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜMİT SAHRANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmada üstün yetenekli ergenlerin kariyer olgunlukları ile kişisel özellikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma, Kocaeli ilinin TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi'nin 223 öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, Demografik Bilgi Formu, Kariyer Olgunluğu Ölçeği ve Beş Faktör Kişilik Envanteri kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma bulgularına göre üstün yetenekli ergenlerin kariyer olgunluğu ve beş faktör kişilik envanterinin dışadönüklük, yumuşak başlılık ve sorumluluk alt boyutları arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca“kariyer olgunluğu”nun beş faktör kişilik envanterinin alt boyutlarından“nevrotiklik”ile arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunurken,“deneyime açıklık”alt boyutu ile arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır Ayrıca alt boyutlardan nevrotiklik ile kariyer olgunluğu arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunurken, deneyime açıklık alt boyutu ile kariyer olgunluğu arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between career maturity and personal traits was examined. The study was carried out with the participation of 223 students of Turkish Education Foundation Inanc Turkes Private High School. The data of the study were obtained using the Demographic Information Form, Career Maturity Scale, and Five-Factor Personality Inventory. The findings of the study revealed that the career maturity of the gifted students has a significant positive relation with the personality traits of extraversion, conscientiousness, agreeableness. Findings also stated that the career maturity of gifted students has significant negative relation with the personality traits of neuroticism, and no significant relation with openness trait.