Alternatif posterior restoratif materyallerin yüzey sertliklerinin karşılaştırılması
Comparison of surface hardness of alternative posterior restorative materials
- Tez No: 725639
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE AĞACCIOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmamızın amacı posterior dişlerde restorasyon materyali olarak kullanılan Fuji II LC capsule (Rezin Modifiye Cam İyonomer Siman), Equia Forte HT (Yüksek Viskoziteli Cam İyonomer Siman) ve Cention N (Alkasit) materyallerinin yüzey mikrosertliklerinin (Vickers) incelenmesidir. Fuji II LC capsule, Equia Forte HT, Cention N ışıkla sertleştirme ve Cention N kendiliğinden sertleşme olmak üzere 4 gruba ayrılıp, n=10 olmak üzere 40 örnek (5 mm çap, 2 mm yükseklik) hazırlandı. Örneklerin 10.000 döngülük termal yaşlandırma öncesi ve sonrasında Vickers mikrosertlik ölçümleri yapıldı ve SEM görüntüleri alındı. Normal dağılıma sahip olan değişkenlerin bağımlı ikili grupların incelenmesinde Bağımlı Örneklem T (Paired T) testi, varsayımın karşılanmadığı durumlarda Wilcoxon Signed Rank testi kullanıldı. Bağımsız ikiden çok gruba ve normal dağılıma sahip değişkenlerin incelenmesi için ANOVA, normal dağılım varsayımı karşılanmadığı durumlarda Kruskal Wallis testi uygulandı ve Post Hoc Bonferroni analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the surface microhardness (Vickers) of Fuji II LC capsule (Resin Modified Glass Ionomer Cement), Equia Forte HT (High Viscosity Glass Ionomer Cement) and Cention N (Alkasite) materials used as restoration materials for posterior teeth. 40 samples (5 mm diameter, 2 mm height) were prepared as 4 groups (n=10) (Fuji II LC capsule, Equia Forte HT, Cention N light-curing and Cention N self-curing groups). Vickers microhardness measurements were made before and after 10,000 cycles of thermal aging of the samples and SEM images were obtained. Dependent Sample T (Paired T) test was used in the analysis of dependent paired groups of variables with normal distribution. ANOVA was used to examine the variables with more than two independent groups and normally distributed, Kruskal Wallis test was applied in cases where the assumption of normal distribution was not met, and Post Hoc Bonferroni analysis was performed.