Ani daralma ile oluşan dairesel jet akışına kanal uzunluğu etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the channel length on the circular jet flow caused by a sudden contraction
- Tez No: 725669
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CAN DALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu yüksek lisans tezi kapsamında, farklı çıkış kesitlerine sahip dairesel jet akışında kanal uzunluğunun jet akışına etkisi incelenmiştir. Büyük kare kesitli bir kanal çıkışında ani bir daralma sonucu oluşan dairesel hava jetinde, jet akış alanında hem düşey yönde hem de jet ekseni boyunca hız taraması pitot tüpü kullanılarak yapılmıştır. Çıkış levhasına farklı kanal uzunluklarına sahip borular eklenerek bu kanalların jet akışı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Deneyler kenar uzunluğu 25,4 cm olan kare kesitli bir kanaldan aniden dairesel kesite dönüşen hava jetleri için gerçekleştirilmiştir. Dairesel jetin çapı 44 mm, 68 mm ve 102 mm olarak belirlenmiştir. Bu çaptaki jet akışlarında kanal boyu için L/D oranları 1, 2, 7 ve jet çıkışından olan uzaklık için x/D oranları 0, 1, 2, 5, 10 ve 20 olarak seçilmiştir. Deneysel ölçümlere ilaveten ANSYS FLUENT yazılımı kullanılarak jet akışı sayısal olarak da incelenmiştir. Elde edilen sonuçlardan, kanal uzunluğunun jet çıkışındaki hız profilini önemli derecede etkilediği ve jet çıkışından uzaklaştıkça bu etkinin azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, the effects of the channel lengths on a circular jet flow, caused by a sudden contraction, were investigated. In a circular air jet formed as a result of a sudden contraction at the outlet of a large square-section duct, velocity measurements in the jet flow area, both in the vertical direction and along the jet axis, was performed using a pitot tube. By adding pipes with different channel lengths to the outlet plate, the effect of these channels on the jet flow is investigated. The experiments were carried out for air jets that suddenly turned into a circular section from a square-section duct with a side length of 25,4 cm. The diameter of the circular jet was determined as 44 mm, 68 mm and 102 mm. For jet streams of these diameters, L/D ratios for channel length are 1, 2, 7 and x/D ratios for distance from jet outlet are 0, 1, 2, 5, 10 and 20. In addition to the experimental measurements, the jet flow was also analyzed numerically by using ANSYS FLUENT software. From the results, it was determined that the channel length significantly affects the velocity profile at the jet exit and this effect decreases as you move away from the jet exit.