Coexistence of realities and time in Julian Barnes's fiction
Julian Barnes'in eserlerinde farklı gerçeklikler ve zaman
  1. Tez No: 725672
  2. Yazar: MEKAN HUDAYBERENOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ATİLLA MAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
İnsanlık tarihi boyunca zaman konusu hep akılları karıştıran bir unsur olmuştur. Eski zamanlardan bu yana, doğadaki değişimlere veya saat uygulamalarına göre zaman ölçümleri yapılarak bazı takvimler oluşturulmuştur. Bu uygulamalarla insan, 'zamanın' varlığını kanıtlamaya çalışmış ve zamanı üç bölüme ayırmıştır: Geçmiş, Şimdi ve Gelecek. Rönesans ve daha sonra 20. yüzyılla birlikte 'zaman' ve 'gerçeklik' kavramları daha da bulanıklaşarak, bilim, tarih, edebiyat gibi alanlarda farklı boyutlarda incelenip farklı şekillerde tanımlanmıştır. Bu tezde, ilk olarak“zaman”hakkında genel tartışmalara odaklanarak, postmodern edebiyat külliyatındaki“zaman”ve“gerçeklik”kavramları arasındaki ilişki tanımlanmaya çalışılacaktır. Daha sonra, Julian Barnes'in Bir Son Duygusu, Arthur & George ve Zamanın Gürültüsü adlı romanları, ünlü fizikçi, Albert Einstein'in“İzafiyet Teorisi”ve Henri Bergson, Roland Barthes, Hayden White ve A. A. Mendilow gibi edebiyat ve felsefe kuramcıları ve eleştirmenlerin ileri sürdükleri, zaman, hafıza, tarih ve gerçeklikle ilgili fikirleri ışığında incelenecektir. Bu çalışma, eserleriyle, zaman, gerçeklik, tarih ve başka pek çok kavramları sorgulayan, çağdaş İngiliz yazarlarından Julian Barnes'ın eserlerini bu sorunsal bağlamında incelemeği amaçlamaktadır. Barnes'in Bir Son Duygusu romanı, Tony Webster adlı karakterinin parçalanmış anılarıyla bilinen ve bilenmeyen hikâyeleri bir araya getirerek, anlatıcının 'zaman yolculuğunda' bize kendisinin de var olduğu gerçek zamandaki hikâyesinin başka gerçeklikler sayesinde nasıl yeniden yapılandırıldığını anlatır. Julian Barnes'in, Arthur & George romanı ise, ünlü İngiliz dedektif roman yazarı Sir Arthur Conan Doyle'ın (1859-1930) farklı yaşam hikâyelerini ve yazar olarak tecrübelerini, 'gayri resmi tarih' yazma amacıyla, tarih temsilleri olarak belgeleme ve 'fabülasyon' teknikleriyle incelemektedir. 2016 yılında yayınlanan Zamanın Gürültüsü romanında Barnes, ünlü Rus besteci Dimitri Şostakoviç'in (1906-1975) hayat hikâyesini anlatır. Barnes, yaşamını zor şartlarda sürdürmüş Şostakoviç'i bize anlaşılmayı bekleyen ve zamanının tüm suçlamalarından aklanması gereken bir kişi olarak sunar. Bu tezin amacı Barnes'in bu üç romanında, zaman ve gerçeklik kavramlarıyla ilgili fizik dünyasında yapılan çalışmaların kültürel, politik ve tarihsel filtrelerden geçerek edebiyata nasıl yansıdığını göstermekle birlikte, çağdaş İngiliz romanında zaman ve gerçeklik kavramlarını güncel bir perspektifle tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of time has always been the most complex and intricate entity throughout the human history. Since the ancient times, some calendars have been constructed by measuring time according to changes in nature or time-keeping practices. With these practices, people attempted to prove the existence of 'time' and reasonably, divided time into three parts: Past, Present, and Future. During the Renaissance and later on in the twentieth century, the concepts of 'time' and 'reality' became more blurred, and they were examined in different terms and defined in different ways in the fields of Science, History, and Literature. This thesis tries to define the relationship between the concepts of“time”and“reality”in relation with the postmodern literature by focusing on general discussions about“time”. Furthermore, Julian Barnes' novels, The Sense of an Ending, Arthur & George and The Noise of Time, are examined in the light of ideas and theories of the famous physicist, Albert Einstein, especially his“Theory of Relativity,”and of literary and philosophical theorists and critics such as Henri Bergson, Roland Barthes, Hayden White, and A. A. Mendilow, about time, memory, history, reality, and their definitions and depictions. This study aims to examine the works of Julian Barnes, who is one of the most prolific contemporary British writers, in terms of questions of time, reality, problems of history and historiography, and many other equally significant concepts. Barnes's thrilling novel, The Sense of an Ending, brings together known and unknown stories with the fragmented memories of his character named Tony Webster; telling us the narrator's 'time travel' into the past with respect to his life story, in which he also exists, and is another construct of completely different realities. Julian Barnes' novel Arthur & George, on the other hand, expounds the prominent British detective novelist, Sir Arthur Conan Doyle's (1859-1930) different life stories and experiences as a writer, through the techniques of documentation and 'fabulation' as historical representations in order to present 'unofficial version of history.' In his one of the latest novels, The Noise of Time, which was published in 2016, Barnes tells the life story of the famous Russian/Soviet composer, Dimitri Shostakovich (1906-1975). Barnes presents Shostakovich as a person who led a difficult life, struggling as an individual waiting to be understood and to be cleared of all the accusations of his time. The main purpose of this thesis is to explicate how Barnes's studies in the world of physics related to the concepts of time and reality are reflected in literature through cultural, political and historical filters, and to clarify the concepts of time and reality and the relationship between them.