Ergenlerin prososyal davranışları ile öz-yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between adolescent's prosocial behaviors of adolescents and their self-efficiencies
- Tez No: 725671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YÜKSEL ERDOGDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada, ergenlerin prososyal davranışları ile öz-yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evreni İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde okuyan tüm lise öğrencileridir. Araştırma örneklemi ise 234 (%49,3) kadın, 241 erkek (%50,7), toplam 475 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada,“Prososyal Davranış Ölçeği”,“Öz-Etkililik-Yeterlik Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Elde edilen bilgilerin analizi için; SPSS programı kullanılmıştır. Uygulanan ölçekler ile kişisel bilgi formunda bulunan değişkenler arasındaki farklılığı tespit etmek için tek yönlü varyans analizi ve bağımsız gruplarda t-testi analizinden faydalanılmıştır. Prososyal Davranış ve Öz-Etkililik-Yeterlik ölçeklerinin arasındaki ilişkiyi saptamak için Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Prososyal davranış ölçeği puanlarının öz-yeterliği yordamasını ortaya koymak amacıyla çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre öz-yeterlik ile özgecilik, özdeğer, sempati, empati ve prososyal davranış arasında istatistiksel açıdan anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki vardır. Öz-yeterlik ile prososyal davranış arasındaki ilişkiyi belirlemek için yapılan regresyon analizi anlamlı bir sonuç vermiştir. Prososyal davranış, öz-yeterlik toplam varyansının yaklaşık %60'ını açıklamaktadır. Araştırmanın bulguları, alan yazın ve araştırmalar ışığında tartışılmış, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between adolescents' prosocial behaviors and their self-efficacy. The universe of the research is all high school students studying in Küçükçekmece district of Istanbul. The research sample consists of 234 (%49,3) women, 241 (%50,7) men, a total of 475 students. In the research,“Prosocial Behavior Scale”,“Self-Efficacy-Efficacy Scale”and“Personal Information Form”were used. For the analysis of the information obtained; SPSS program was used. One-way analysis of variance and t-test for independent groups were used to determine the difference between the applied scales and the variables in the personal information form. Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between Prosocial Behavior and Self-Efficacy-Efficacy scales. Multiple regression analysis was used to reveal the self-efficacy prediction of prosocial behavior scale scores. According to the results obtained, there is a statistically significant and positive relationship between self-efficacy and altruism, self-worth, sympathy, empathy and prosocial behavior. Regression analysis to determine the relationship between self-efficacy and prosocial behavior gave a significant result. Prosocial behavior explains approximately 60% of the total variance of self-efficacy. The findings of the research were discussed in the light of the literature and research, and suggestions were presented.