Süt Damlası Kurumu
Drop of Milk
- Tez No: 725703
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ALİM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
19. yüzyıl, bilimsel birçok keşfin gerçekleştiği, endüstrinin geliştiği, annelerin emzirmeye yönelik tutum ve davranışlarının farklılaşmasıyla bebek beslenmesinin değiştiği bir dönemdir. Ayrıca modern devletler, nüfusu kendi başına değer yaratan ve sağlık politikalarıyla korunması gereken bir unsur olarak görmeye başlamışlardır. Bu yüzyılda Avrupa tıbbı, en büyük sosyal sorunlarından biri olan bebek ölümlerini açıklığa kavuşturmak için istatistiksel kanıtları kullandı. İstatistikçiler, ölümlerin büyük bir yüzdesinin düşük sosyo-ekonomik sınıfta yer alan ailelerin bebeklerinde görüldüğünü vurguladılar. Bu bebekler birtakım rahatsızlıklar sebebiyle yaşamlarını yitirmekteydi. En yaygın görülen rahatsızlık gastro-intestinal hastalıklardı, ardından solunum sistemi ve sinir sistemi hastalıkları gelmekteydi. Tüm bulgular, bebek beslenmesi ve kullanılan sütle ilgili sorunlara işaret ediyordu. Bebek ölümlerini azaltma isteği doğrultusunda 1894 yılında Fransa'da Dr. Léon Dufour tarafından Goutte de Lait (Süt Damlası) kuruldu. Kurum, annelere modern bebek bakımı eğitimi vermenin yanı sıra anne sütüne erişimi olmayan bebeklerin de sağlıklı süte erişimini sağladı. Türkiye'de ilk kez 1922 yılında Fransız Kızılhaçı Kadınlar Cemiyeti tarafından Süt Damlası kuruldu. Lozan Antlaşması sonrasında tüm malzemeleriyle Türklere hibe edilen damla, Türkiye Himâye-i Etfâl Cemiyeti'ne bağlı bir teşkilat olarak çalışmalarına devam etti. Modern Türkiye'nin yüksek seyreden bebek ölümlerini engellemek amacıyla çıktığı yolda önem kazanan Süt Damlası, ülkenin birçok şehrine yayıldı. Bu tez çalışması, bebek sağlığını korumak ve bebek ölümlerini azaltmak amacıyla kurulan Süt Damlasının ortaya çıkma sürecini, Türkiye'ye gelişini ve faaliyetlerini tarihsel bir yaklaşımla ele almayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The 19th century is a period in which many scientific discoveries took place, the industry developed, and infant nutrition changed with the differentiation of mothers' attitudes and behaviors towards breastfeeding. In addition, modern states have begun to accept the population as an element that creates value on its own and needs to be protected with health policies. In that century, European medicine used statistical evidence to clarify one of its greatest social problems, infant mortality. Statisticians emphasized that a large percentage of deaths occurred in infant of low socio-economic class families. These infants were losing their lives due to a number of diseases. The most common illness were gastro-intestinal diseases, followed by respiratory system and nervous system diseases. All findings pointed to problems with infant feeding and milk used. In line with the desire to reduce infant mortality,“Goutte de Lait”(“Drop of Milk”) was founded by Dr. Léon Dufour in France in 1894. In addition to providing mothers with modern training of infant care, the institution also provided access to healthy milk for infants who did not have access to breast milk. In Turkey, Drop of Milk was founded for the first time in 1922 by the French Ladies Association – French Red Cross. Drop of Milk, which was donated to the Turks with all its materials after the Treaty of Lausanne, continued its activities as an organization affiliated to The Turkish Association for Protection of Children. Drop of Milk, which gained importance in the way modern Turkey set out to prevent high infant mortality, spread to many cities of the country. This thesis aims to address with the emergence of the Drop of Milk, which was established to protect infant health and reduce infant mortality, its arrival in Turkey and its activities with a historical approach.