Beymelek Su Ürünleri Üretim ve Geliştirme Merkezi'nde yetiştirilen çipura balıklarının larval dönemdeki gelişmelerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
- Tez No: 65475
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN CİRİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
m ÖZET Bu çalışma; çipura ve levrek balıklarının larval dönemdeki gelişmelerini karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla, 1993-1994 ve 1994-1995 üretim sezonlarında Beymelek Su Ürünleri Üretim ve Geliştirme Merkezi'nde gerçekleştirilmiştir. İki yıllık bir süreyi kapsayan bu çalışmada; canlı materyal olarak çipura ve levrek anaçları, yumurtaları, larvaları, yavruları, algler, rotiferler ve artemialar kullanılmıştır. Canlı materyalin yanı sıra çevresel koşullar, tanklar, havuzlar, yem vb. parametreler de gözlemlenmiştir. Larval dönemde periyodik olarak yumurtaların açılım oranı, yaşama oranı, mide doluluğu, hava kesesi oluşumu, kalkulus varlığı, boy ve ağırlık ölçümü vb. parametreler incelenmiştir. Büyüme özelliklerinin tespitinde aşağıdaki formüller kullanılmıştır: Ln - Ln-ı Boyca Oransal Büyüme (OTL) = -X 100 Ln-ı Wn - Wn - 1 Ağırlıkça Oransal Büyüme (OW) =-X 100 Wn - 1 Boyca Anlık Büyüme (GL) = Loge Ln - Loge Ln-1 Ağırlıkça Anlık Büyüme (GW) = Loge Wn - Loge Wn-1 Log Ln - Log Ln - 1 Büyüme Karakteristiği (BK) =X Ln - 1 Çevresel koşullar balıkların yaşamı için çok önemlidir. Larvaların yaşamını sınırlayan en önemli çevresel faktörler su sıcaklığı ve sudaki oksijen miktarıdır. Su sıcaklığı ve tuzluluğun inkübasyon ve embriyolojik gelişim üzerinde önemli etkisi vardır. Başkalaşım, her iki türde de optimum su sıcaklığında 50-60 günde tamamlanmaktadır. Bulgularımıza göre; çipura vücut ağırlığının % 25 'i, levrek % 3 5 'i oranında yumurta bırakmıştır. Döllenme oranı çipura yumurtalarında % 75 olup, bunların % 85 'i üretimde kullanılmıştır. Döllenme oranı levrekde % 50 olup, bunun % 99 'u üretimde kullanılmıştır. Yumurta çapı çipurada 900-950 u, levrekde 1000-1100 [T dur. Çipura yumurtalarında sadece bir adet yağ damlası bulunmasına rağmen, levrek yumurtasında birden fazla yağ damlası bulunmaktadır. Yaşayabilir larva oram çipuralarda %75, levreklerde ise %74'tür.IV Çipura ve levrek balıklarında uygulanan yetiştiricilik koşullan bazı istisnalar dışında birbirinin aynıdır. En belirgin fark, ilk 10 gün levrek larvalarına hiç ışık verilmemesi ve levrek larvalarında direk artemia ile başlanabilme özelliğidir. Çipura larvalarında ağız açıklığının küçük olması nedeniyle ilk günlerde yem alımı ve dolayısıyla mide dolgunluk oranı, levrek larvalarına göre daha düşüktür ve mide doluluk oranı kademeli olarak maksimum düzeye ulaşmaktadır. Buna karşılık, levrek larvaları daha ataktır ve dolayısıyla mide doluluk oranı daha kısa sürede maksimuma ulaşmaktadır. Levrek larvaları daha atak oldukları ve daha kısa sürede daha fazla yem tükettikleri için, çipura larvlalarma göre daha hızlı büyümektedir. Hava kesesi oluşumu her iki türde de 6-7. günlerde başlar ve düzenli bir şekilde 30-40. günlerde maksimum düzeye ulaşır. Hava kesesi olmayan larvalar yaşayabilir, ancak gelişimleri normal larvalara göre çok yavaş olur. Larvalarda görülen ölümlerin en önemli nedenleri Yüzme Kesesi Hastalığı, Duvar Etkisi ve Menüsküs ve Kanibalizmdir. Larvalarda görülen yüzme kesesi hastalığı, duvar etkisi ve menüsküs büyük ölçüde olumsuz çevresel koşullar stress sonucu meydana gelmektedir. Bu nedenle su sıcaklığı, tuzluluk ve oksijen düzeyi gibi çevresel koşulların optimum düzeyde sabit tutulması ve stress yaratıcı etmenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Kanibalizmi önlemek için de, 35-40. günlerden sonra sık sık seleksiyon yapılmak ve yemlemenin yeterli ve düzenli olmasına özen göstermelidir. Başarılı üretim için, iyi bir yönetim gerekir. İyi bir yönetim için de planlama şarttır. Anaç temininde doğal kaynaklı olanlar tercih edilmeli ve beslenmelerine özen gösterilmelidir. Larval dönemde de, açılımı takibeden ilk günler (0-10 günler) çok kritik olup, bu dönemde ortam koşullarına ve beslenmeye büyük bir özen gösterilmelidir. Ülkemizdeki deniz balıklan ile ilgili mevcut kuluçkahaneler; şu anda 40.000.000 civannda olan çipura ve levrek yavrusu ihtiyacının sadece 10.000.000 kadarını karşılayabilmektedir. Onun için, acilen kuluçkahane sayısının ihtiyaca cevap verecek şekilde arttırılması gerekir. Bu da ancak, y; nü kuluçkahane kurulmasının teşvik edilmesi, desteklenmesi ve bu konuda daha çok araştırma yapmakla mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aiming to investigate the development of the sea bass and sea bream comporatively of the larval stage, this study has been carried out at the Beymelek Aquaculture Development and Production Center, in the production season of 1993-94 and 1994-95. Including two years works at this study, as a living metarial; adults, eggs, larvae, fry of the sea bass and sea bream, algae, rotifer and artemia have been used. İn addition to the living metarial, environmental conditions, tanks, ponds and food have been also monitored. At the larval stage hatching rate, larval viability, larval repletion, swimbladder inflation, calculus, length and weight measures etc., have been investigated. The formulas which used to estimate the growing characteristics are given below ; Ln - Ln-i Proportionally Growth for Length (OTL) =X 100 Ln-i Wn - Wn-i Proportionally Growth for Weigth (OW) =X 100 Wn -i Specific Growth for Length ( GL ) = Loge Ln - Loge Ln-1 Specific Growth for Weigth ( GW ) = Loge Wn - Loge Wn-1 _ Log Ln - Log Ln - 1 Characteristic of Growth (BK) =-X Ln - 1 ' 0.4343 Environmental conditions are quite importanted for the fish life. The most important environmental conditions which are limited the larval life, are the temperature and the quantity of oxigen in the water. Salinity and water temperature have an important effect on the incubation and embriyonic development. Metomorphosis have been completed at optimum water temperature in 50-60 days. According to our findings, while the sea bream left their eggs as 25 percent of the body weight, sea bass left as 35 percent of the body weigth. Fecodation rate of sea bream is 75 % and 85 % of this has been used in the production. On the other hand the fecondation rate of sea bass is 50 percent and 99 % of this has been used in the production.VI The eggs diameter of sea bass and sea bream are 1000-1100 p. and 900-950 u., respectively. In spite of the one oil droplet is founded in the sea bream eggs, and more than one founded in the sea bass eggs. Larval viability of sea bream and sea bass are 75 % and 74 %, respectively. The growing technic of sea bass and sea bream are same, except some differences. Starting to feed the sea bream larvae with artemia directly and is not given light to the sea bass larvae in first 10 days are most clear differences. In case of the mounth space is smoll, the feed taking and the replation rate are lower, compare with sea bass larvae and the replation rate is reached to the maximum level, gradually. Although the sea bass larvae is more active therefore the replation rate is reached to the maximum level in a short time. In order to the sea bass larvae is more active and consume the more food, they grow faster compare with sea bream larvae. Inflation of the swimbadder is appeared on 6-7 th days and it is became maximum level on 30-40.th days, regularly for both species. The larvae which have it got swimbladder, can survival but their growing is very low compore normal larvae. The most important causes of the death are swimbladder disease, wall and meniscus effects, and cannibalism. These first dissease swimbladder disease, wall and meniscus are appared in negatif environmental conditions as a result of the stress. Therefore it b, necessary to the keep the some environmental conditions at optimum level such as water temperature, salinity and oxigen level and also to remove the parameters which caused the stress. The prevent the cannibalism, after the 35-40.th days, the fish selection offenly necessary and the feeding must be enaugh and be regular. The good management is necessary for the saccesfull production. The planning is also necessary for the good management. The adults which ones from the natural sources much prefere and must given to the attention to the fed. At the present, the existing hatcheries in Türkiye, supply only 10 million sea bass and sea bream fry from to needed of 40 million fry. Therefore the number of hatchery must increased to cover the fry needed. However this will be possible with encouragenat of the hatcheries set up, supporting of then and more investigating.