Gıda ürünlerinde marka itibarını etkileyen faktörler
Factors affecting brand reputation in food products
- Tez No: 725743
- Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ DOKUZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tezin amacı marka itibarının firmalar için önemini tespit etmek, firmaların sergiledikleri tutumların tüketici açısından marka imajı ve itibarı üzerindeki etkilerini ve firmaların bu konuda izledikleri stratejileri belirtmektir. Tüketiciler tarafından daha önce kullanılmasına karşın, çeşitli medemlerle satın almaktan vazgeçilen ve boykot edilen pek çok marka olduğu tespit edilmiştir.Markaların boykot edilme nedenleri arasındaki en önemli faktörler; politik ve siyasi taraf olma, dini nedenler ve ürün içeriklerinin sağlığa zararlı olmasıdır.Firmalar markaların boykot edilmesi durumunda en fazla sessiz kalma ve inkar etme stratejilerini izlemektedir.
Özet (Çeviri)
The aaim of the thesis is to determine the importance of brand reputation for companies, to indicate the effects of the attitudes of the companies on the brand image and reputation for the consumer and the strategies followed by the companies in this regard. It has been determined that there are many brands that have been abandoned and boycotted by consumers, although they have been used by consumer before. The most important factors among the reasons for boycotting brands are; being a political and political party, religious resaons, and product contents are harmful to health. Fims follow the strategies of staying silent and denying the most in case of boycotting the brands.