Ortaöğretim proje hazırlama dersinde android programlama ile robotik programlama etkinliklerinin öğrencilerin programlama öz yeterliliklerine ve performanslarına etkisi
The effects of android programming and robotic programming practices on the students' programming self-efficacy and performance in the secondary school project preparation course
- Tez No: 725742
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YANPAR YELKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Araştırmanın amacı, Ortaöğretim Proje Hazırlama dersinde Android programlama ile robotik programlama etkinliklerinin öğrencilerin programlama öz yeterliliklerine ve performanslarına etkisini belirlemektir. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Nitel ve nicel veriler aynı anda toplanmıştır. Yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Yarı deneysel bir çalışma olmasından dolayı, 33 ortaöğretim öğrencisi kontrol grubu, 33 ortaöğretim öğrencisi deney grubu olmak üzere toplamda 66 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada, deney grubu için Android programlamaya dayalı öğretim tasarımı ve kontrol grubu için robotik programlamaya dayalı öğretim tasarımı hazırlanmıştır. Bu doğrultuda ilk başta programlama öz yeterlilik ölçeği geliştirilmiştir. Daha sonra performans değerlendirme formu geliştirilmiştir. Aynı anda deney grubu ve kontrol grubuna programlama öz yeterlilik ölçeği ön test olarak uygulandıktan sonra, 10 haftalık 20 saatlik öğretim programları içerisindeki etkinlikler yapılmıştır ve daha sonra programlama öz yeterlilik ölçeği son test olarak uygulanmıştır. Uygulama sürecinde her dersin sonunda öğrencilerden günlük yazmaları istenmiştir. Ayrıca, uygulamaların bitiminde her grup için performans değerlendirme formu ders öğretmeni tarafından doldurulmuştur. Uygulama sonrasında kontrol ve deney grubunda yapılan uygulamalar hakkında odak grup görüşme tekniği ile öğrencilerin görüşleri alınmıştır. Veri toplama araçları, programlama öz yeterlilik ölçeği, performans değerlendirme formları, günlükler ve odak grup görüşmeler olmuştur. Ayrıca, araştırma sonucunda elde edilen nicel verilerin analizi SPSS 24 programı ile yapılmıştır ve nitel veriler ise içerik analizi yapılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, ön test olarak uygulanan“Ortaöğretim Öğrencilerine Yönelik Programlama Öz Yeterliliği Ölçeği'nin”deney ve kontrol grubu puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı ortaya çıkmıştır. Son test olarak uygulanan programlama öz yeterliliği ölçeğinden deney ve kontrol grubundan aldıkları puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 10 haftalık programlama dersleri sonucunda öğrencilerin programlama öz yeterlilik düzeyleri, başlangıca göre yüksek çıkmıştır. Deney ve kontrol gruplarında, programlama öz yeterlilik erişi puanlarında anlamlı bir fark görülmüştür. Öğrencilerin robotik kodlama performansları ile Android programlama performansları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Araştırmada, günlüklerin veri analizi sonucunda, kontrol grubu öğrencilerinin ders hakkında olumlu görüşlere sahip oldukları görülmüştür. Deney grubu öğrencilerinin derste yaptıkları uygulamaların tümü hakkında bilgiye sahip oldukları görülmektedir. Odak grup görüşme verileri analizi sonucunda kontrol grubu deney grubu öğrencilerinin programlamaya yönelik düşüncelerinin hem olumlu hem olumsuz görüşler içerdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to detemine the effect of Android programming and robotic programming practices on the students' programming self-efficacy and performance in the high school Project Preparation Lesson. Mixed method was used in the study. Qualitative and quantitative data were collected at the same time. Convergent parallel design was applied in this study. As it is a semi-experimental study, sample of the study consists of 33 students of control group, 33 students of experimental group and 66 students in total. Curriculum planning of Android programming for experimental group, curriculum planning of robotic programming for control group were prepared in the study. Firstly, the programming self- efficacy scale was developed. Afterwards, a performance evaluation form was developed. After the programming self-efficacy scale for high school students was carried out as a pre-test to the experimental group and control group, the activities within ten weeks and twenty hours of curriculum have been done and then the programming self-efficacy scale for high school students as post- test was carried out. The students wrote their diaries at the end of each lesson in the implementation process. At the end of the implementation process, performance evaluation form was filled by trainer for both groups. Also, opinions of the students in control and experimental groups were taken via focus group interview method about the practices conducted in the control and experimental groups. The data collection tools are the programming self-efficacy scale for high school students, performance evaluation forms, diaries of lesson and focus group interviews., The analysis of the quantitative data obtained was analyzed with SPSS 24 program and qualitative data were analyzed by content analysis. At the end of the research it was determined that there was not a significant difference between the experimental and control group mean scores obtained from the programming self-efficacy scale applied as a pre-test. It determined that there was not a significant difference between the experimental and control group mean scores obtained from“the programming self-efficacy scale”applied as a post-test. As a result of the 10-week programming training, programming self-efficacy levels of students were higher than the beginning. It was determined that there was a significant difference between the gain scores of the programming self-efficacy in the experimental and control group. It was determined that there was not a significant difference between students' robotic programming performances with students' Android programming performances. In the study, as a result of data analysis of students' diaries, students in the control group were found to have positive opinions about programming training.; students in experimental group have knowledge about all of the applications conducted in the process. As a result of the focus group interview data analysis, it was found out that the thoughts of both the control group and the experimental group students about programming included both positive and negative opinions.