Kadın öğretmenlerin kariyer engelleri ile yılmazlık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between female teachers' career barriers and levels of resilience
- Tez No: 725767
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF İNANDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı; okul öncesi ve ilköğretim kurumlarında görev yapan kadın öğretmenlerin kariyer engelleri ve yılmazlık düzeylerine dair öğretmen görüşlerini ortaya koymaktır. Kadın öğretmenlerin kariyer engelleri ve öğretmen yılmazlığı kavramları alt boyutlarıyla birlikte ele alınmıştır. Araştırma, ilişkisel modelinin uygulandığı nicel bir çalışmadır. Araştırma evrenini; Mersin ilindeki kamu okul öncesi, ilkokulu ve ortaokullarında 2021-2022 eğitim-öğretim yılında görev yapan 15.353öğretmenoluşturmaktadır. Evrenden oransız eleman örnekleme yoluyla 663 öğretmenin görüşleri toplanmıştır. Toplanan veriler T-testi, ANOVA, Korelasyon, Regresyon analizlerine tabi tutulmuştur. Araştırmada kadın öğretmenlerin kariyer engellerine yönelik öğretmen görüşlerinde; cinsiyete göre ailevi engeller ve toplumsal cinsiyet kalıp yargılardan kaynaklı engeller boyutlarında; medeni duruma göre okul-çevre kaynaklı engeller, eğitim-çalışma saati ve diğer engeller ile toplumsal cinsiyet kalıp yargılar boyutlarında anlamlı farklılık tespit edilmiş ancak mesleki kıdeme göre anlamlı farklılık bulunmamıştır. Kadın öğretmenlerin yılmazlıklarına yönelik öğretmen görüşlerinde; cinsiyete göre özyeterlik inancı boyutunda; kıdem değişkenine göre veli ilişkileri boyutunda anlamlı farklılık tespit edilmiş ancak medeni durum değişkenine göre anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Araştırma sonucunda öğretmen görüşlerine göre; kadın öğretmenlerin kariyer engelleri ile yılmazlıkları arasında ilişki bulunan boyutlar bulunmaktadır. Ayrıca kadın öğretmenlerin görüşlerine göre; kadın öğretmenlerin kariyer engelleri, yılmazlığın fiziksel koşullar alt boyutunu anlamlı derecede yordamaktadır. Bu çalışmada elde edilen bulgular, diğer araştırmacıların çalışmalarında kaynak olarak kullanılabilecek ve eğitim-öğretimi düzenleme, kadın öğretmenlerin kariyer engellerini ortadan kaldırma, öğretmenlerin yılmazlık özelliklerini geliştirme uygulamalarına da rehberlik edecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to reveal the teachers' views on career barriers and resilience levels of female teachers working in pre-school and primary education institutions. The concepts of career barriers and teacher resilience of female teachers are discussed together with their sub-dimensions. The research is a quantitative study in which the relational model is applied. The research universe; It consists of 15.353teachers working in public preschool, primary and secondary schools in Mersin in the 2021-2022 academic year. Opinions of 663 teachers were collected through disproportionate sampling from the universe. The collected data were subjected to T-test, ANOVA, Correlation, Regression analysis. In the research, in the teachers' views on career barriers of female teachers; in the dimensions of familial barriers by gender and barriers arising from gender stereotypes; according to marital status, school-environment-related barriers, education-working hours etc. A significant difference was found in the dimensions of barriers and gender stereotypes, but no significant difference was found according to professional seniority. In the teachers' opinions on the resilience of female teachers; in the dimension of self-efficacy belief by gender; According to the seniority variable, there was a significant difference in the dimension of parent relations, but no significant difference was found according to the marital status variable. As a result of the research, according to the opinions of the teachers; There are dimensions that have a relationship between career barriers and resilience of female teachers. In addition, according to the opinions of female teachers; career barriers of female teachers significantly predicted the physical conditions sub-dimension of resilience. The findings obtained in this study will be used as a resource in the studies of other researchers and will guide the practices of arranging education, removing career barriers for female teachers, and improving teachers' resilience.