Turizm, çevre, mevzuat ilişkilerinde yaşanan sorunlarımız üzerine genel değerlendirme
The General evaluation about the problem of the relation between tourism, environment, laws
- Tez No: 72580
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Tarihi, doğası, iklimi ve kültürü ile Türkiye turizm için çok çekici bir ülkedir. Özellikle son yıllarda altyapı, konaklama, eğlence tesislerinin yapımı ve tanıtım faaliyetleri sonucunda ülkemize gelen turist sayısı ve turizmden elde edilen gelir miktarı artmıştır. Ancak, turizm gelirlerindeki artışın devam edebilmesinde çevre kalitesi de önemli bir unsurdur. Çevre kirliliği, ülkemizde su, hava, görüntü ve gürültü kirliliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Başta sanayi olmak üzere bu kirliliklerin çeşitli sebepleri vardır. Çevre kalitesini olumsuz yönde etkileyen unsurların başında da turizm hareketi gelmektedir. Turizm, betonlaşma, hızlı kentleşme, doğal yapının bozulması, kalabalıklaşma gibi sonuçlar vermektedir. Turizmin olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılabilmesi için turizm yasalarının ve çevre ile ilgili yasalardaki turizm ile ilgili hususların gözden geçirilerek yeni düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey is a attractive country with history, nature, climate and culture. Nowadays, the number of tourist and the amount of tourism revenues and foreign currency increased because of building of infra-structure, accomodation supplies and entertaintment and because of promotion facilities. But, to continue of increasing in tourism revenues, the quality of environment is important. When we consider about the environment pollution, it may come into mind water, air, view and noise pollution. Especially the industry causes these kinds of pollution. But also, tourism activity comes first in effecting in quality of environment. Tourism activities gives result such as building concreteness and rapid urbanization overpopulated and nature harmful to environment. To take away the negative effect of tourism on environment, tourism laws and environment laws which is related to tourism must be looked down and arranged. -*