Andırınlı Halk Şairi Mine Erdoğan Dal (Hayatı-sanatı-şiirleri)
Folk Poet Mine Erdoğan Dal From Andırın (Her life, art-poems)
- Tez No: 725802
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DOĞANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 395
Özet
Mâni, Türk kültürünün kodlandığı bir halk edebiyatı ürünüdür. Bu bağlamda mâniler Türkçe kelimelerin, Türk gelenek ve göreneklerinin zengin bir belleği olarak değerlendirilebilir. Bu bellek, dilimizin tarihî gelişiminin ve Türk insanının sosyokültürel niteliklerinin incelenmesi bakımından önemli bir kaynak olarak kabul edilir. Çalışmanın konusu; mâni söyleme geleneğini bugün de devam ettiren ve halk şairi olan Mine Erdoğan Dal'ın hayatı, sanatı, şiirleri ve şiirlerinin incelenmesidir. Çalışmanın amacı; Mine Erdoğan Dal'ın hayatını, sanatını ve şiirlerini tanıtmaktır. Görüşme yöntem/tekniklerinden yararlanılarak yapılan çalışma; Giriş, Türk Halk Edebiyatında Mâni Hakkında Genel Bilgiler, Mine Erdoğan Dal'ın Hayatı ve Sanatı, Mânilerinin Betimsel Analizi, Şiirlerinin İncelenmesi, Mânileri ve Şiirleri ve Sonuç olmak üzere yedi bölümden oluşmaktadır. Araştırma sonunda Mine Erdoğan Dal'ın 1056 mâni ve 75 şiir yazdığı; yazmış olduğu mânilerin Türk edebiyatında söylenmiş mânilerle şekil ve içerik bakımından benzer mâniler olduğu, atışma, destan, dinî şiir, koşma şeklinde şiirler yazdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mani is a folk art product in which the Turkish product is coded. The terms in this context can be evaluated in a rich way of Turkish customs and traditions. This can be considered as something unacceptable of the historical culture of the language and the resources of the Turk. The subject of the study; It is an examination of the life, art, poems and complaints of Mine Erdogan Dal, who continues the tradition of saying mani and is her people today. The aim of the study; Mine Erdogan Dal's car is to promote her art and poems. Studies made using interview/techniques; It consists of seven chapters: Introduction, General Information About Mani in Turkish Folk Literature, Life and Art of Mine Erdogan Dal, Descriptive Analysis of Manis, Manis and Poems of Her Poems and Conclusion. At the end of the research, I read 1056 mani and 75 poems by Mine Erdoğan Dal; It is said that the manis in question are in Turks.