Sağlık turizminin iktisadi etkileri: Azerbaycan, Türkiye ve Malezya örneği
The impact of health toursim on economy and employment: Examples from prominent countries
- Tez No: 725812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE UNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, İşletme, Economics, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sağlık turizmi, insanların uzun zamandır araştırılan önemli konulardan biridir. Turizm potansiyelini doğru kullanan ve gerekli alt yapıya sahip ülkeler, turistleri kendilerine çekerek ülke ekonomisine önemli gelirler sağlamaktadır. Hatta bazı ülkelerin gelirini turizm sektörü sağlar. Araştırmanın amacı sağlık turizmi potansiyelini ve onun faydalarını incelemektir.İstatistiksel veri olarak, sağlık turizmi ile ilgili yerli ve yabancı literatür, sağlık turizmi ile ilgili devlet politikası, uluslararası istatistiki veriler kullanılmıştır. Turizmin petrol dışı sektörün gelişmesindeki önemli rolü açısından, turizmin ana alanı olan sağlık turizminin kaçınılmazlığını incelemek ve gelecek perspektiflerini analiz etmek önemlidir. Bu araştırma materyalinin, bu alanla ilgili gelecekteki projelerde temel bir analitik materyal rolünü oynaması ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Health toursim has been one of the important topics that people have researched for mant years. In fact, the tourism sector provides the income of some countries. The aim of the research is to examine the potential of health tourism and its benefits. As statistical data, domestic and foreign literature on health toursim, state programs in health toursim, international statistical data were used. It is important to examine the inevitability of health tourism and to analyze future perspectives.This research material will play the role of a fundamental analytical material in future projects in this field.