Bing Xin'in öykülerinde genç ve çocuk sorunsalı
The problem of youth and children in bing Xin's stories
- Tez No: 725852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRHAN KİRİLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bing Xin (1900-1999), modern ve çağdaş Çin edebiyatının önemli kadın yazarıdır. Yeni Kültür Hareketi'nin meydana geldiği Dört Mayıs döneminde (19119-1921) yazdığı kısa öyküleriyle ün kazanmıştır. Yirminci yüzyılın başlarında, feodalizm ve emperyalizmden kaynaklanan çeşitli toplumsal sorunları dile getirdiği kısa öyküleriyle Çin toplumunun modernleşme konusunda bilinçlenmesinde ve harekete geçmesinde büyük rol oynamıştır. 1921-1924 yılları arasında yazdığı çok sayıda öyküsü, yeni edebiyatla birlikte ortaya çıkan“sorun öyküsünün”sembolü olmuştur. Bing Xin, Dört Mayıs aydınlanma düşünceleriyle önem kazanan çocuğa ve gence ayrı bir önem vermiştir. Çocuğa yönelik geleneksel bakış açısının yıkılmasına yazdığı öyküleriyle katkı sağlamıştır. Öykülerinde çocuğu ve genci bilinçli bir şekilde eser başkişisi olarak konumlandırmış, onların yaşam koşulları üzerinden toplumsal sorunları sergilemiştir. Yararlandığı çeşitli imgeler ve motifler aracılığıyla geleneksel toplum yaşamını gerçekçi bir şekilde okura sunmuş, kendine has bir üslup inşa etmiştir. Bu çalışmada, Dört Mayıs aydınlanma zihniyeti çerçevesinde, Bing Xin'in çocuk ve genç sorunlarını konu alan on dört öyküsü tematik ve karakteristik yönden incelenmiştir.“Sorun öyküsünün”ana hatları çizilmiş, Bing Xin'in modern ve çağdaş edebiyattaki önemi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Bing Xin (1900-1999) is an important female author of modern and contemporary Chinese literature. She became famous with her short stories written during the Fourth of May period when the New Culture Movement emerged. In the early twentieth century, she played a major role in raising the awareness of Chinese society about modernization and taking action with her short stories in which she expressed various social problems stemming from feudalism and imperialism. Her many stories, written between 1921 and 1924, became the symbol of the“problem story”that emerged with the new literature. Bing Xin gave weight to children and youth that gained prominence with the May Fourth enlightenment thoughts. She contributed to the destruction of the traditional perspective towards children with her stories. In her stories, she consciously positioned a child or a young person as protagonist of the stories, and demonstrated social problems through their living conditions. She presented the life of feudal society to the reader in a realistic way through various images and motifs, and she built a unique style. In this study, within the framework of the May Fourth enlightenment mentality, Bing Xin's fourteen stories about problems of children and the youth are analyzed thematically and characteristically. The“problem story”was outlined and Bing Xin's importance in modern and contemporary literature is presented.