A critical examination of Gender issues in Chopin's the awakening and Strindberg's miss Julie in the light of feminist criticism and new historicism
(Chopin'in uyanış ve Strindberg'in Matmazel Julie adlı eserlerinde cinsiyet temalarının feminist eleştiri ve yeni tarihselcilik ışığında eleştirel bir incelemesi)
- Tez No: 725870
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ULUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Geçmişten günümüze birçok edebiyatçı cinsiyetçilik ile alakalı konularla ilgilenmişlerdir. Bunlar arasında Viktorya döneminde yaşamış olan Kate Chopin ve August Strindberg eserlerinde kadın temasını ele alan isimlerdendir. Bu bağlamda, Chopin'in The Awakening (1899) ve Strindberg'in Miss Julie (1888) adlı eserleri Viktorya dönemi üzerinde durarak, toplumdaki cinsiyetçilik sorunsalı ve erkek egemenliği gibi kadınların ortak sorunlarına dikkat çekerler. Bu çalışmada, benzer türler arasındaki karşılaştırmaların aksine, kadının toplumsal gerçekliği üzerine benzer konuları ele alan bir roman ve tiyatro oyunu karşılaştırılmıştır. Eserlerin analizi, ataerkil toplumların kadınlar üstünde nasıl bir baskı oluşturduğu ve kadınların buna karşı nasıl tepki gösterdiğine vurgu yaparak zamanın ruhuna ışık tutacaktır. Çalışmanın ilk bölümünde, edebiyat teorileri arasında yer alan Yeni Tarihselcilik ve Feminist teori hakkında genel bilgiler verilecek ve bunların tarihsel gelişim süreçleri incelenecektir. İkinci ve üçüncü bölümlerde, The Awakening ve Miss Julie adlı eserler, Feminist eleştiri ve Yeni tarihselcilik üzerinden karşılaştırmalı bir şekilde incelenecektir. Sonuç bölümünde, ataerkil toplumların tarihsel ve sosyo-kültürel yapısının, farklı ortamlara rağmen kadının omzuna yük bindirdiği gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
Many litterateurs have been concerned with issues related to sexism from past to present. Among them are Kate Chopin and August Strindberg who lived in the Victorian era and dealing with theme of woman in their works. Both, Chopin's The Awakening (1899) and Strindberg's Miss Julie (1888) focus on the Victorian era and emphasize common problems of women such as gender discrimination and supremacy of men in society. Contrary to comparisons among similar genres, the novel and the theatre play discussing similar issues on the social reality of women are compared in this study. The analysis of the works shed light on the zeitgeist of the time emphasizing how patriarchal societies suppress women and how the women struggle against it. In the first chapter of this study, general information about New historicism and Feminist theory, which are among literary theories, will be given and their historical development processes will be examined. In the second and third chapters, The Awakening and Miss Julie will be examined in a comparative way by means of Feminist criticism and New historicism. In the conclusion part, it will be shown that despite different settings, the historical and socio-cultural structure of the patriarchal societies lay the burden on the women.