Bir devlet hastanesinin acil servisine başvuran hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients applying to the emergency department of a state hospital
- Tez No: 725878
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN NURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İlk ve Acil Yardım, İç Hastalıkları, Nursing, Emergency and First Aid, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırma, bir devlet hastanesinin acil servisine başvuran hastaların değerlendirilmesi amacıyla retrospektif tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın verileri acil servise 01.01.2019-31.12.2019 tarihleri arasında başvuran 18 yaş üstü toplam 11518 hastanın kaydı incelenerek elde edilmiştir. Verilerin incelenmesi 08.11.2020-08.12.2020 tarihlerinde arasında bir ay sürmüştür. Acil servise başvuran hastaların %55.7'si erkek, %35.5'i 45-64 yaş arasında idi. Acil servise erkek hastaların (%55.7) daha fazla başvuru yaptığı belirlendi. Hastaların %72.1'inin acil polikliniğe başvuru yaptığı, çoğunluğunun sarı alanda tedavi (%91.8) olduğu ve bu başvuruların %53.3'ünün 08.00-15.59 saat aralığında gerçekleştiği saptanmıştır. Başvuru şikayeti olarak baş ağrısı (%5.0), boğaz ağrısı (%4.6) ve öksürük (4.1) ilk sıralarda yer almaktaydı. Hastalara en çok koyulan tanılar da Akut Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu, Tanımlanmamış (%14.3) ve Yumuşak Doku Bozukluğu, Tanımlanmamış, Diğer (%10.7) olarak bulunmuştur. Kadın hastaların en fazla üst solunum yolu enfeksiyonu (%12.7), erkek hastaların yumuşak doku bozuklukları (%13.3) nedeniyle başvuru yaptığı görülmüştür. Sonuç olarak acil polikliniğine hastalar, en fazla birinci basamak sağlık merkezlerinde veya polikliniklerde tedavi olabilecek hastalıklar nedeniyle başvuru yapmışlardır. İlçe devlet hastanesinde acil serviste gereksiz kalabalıklığı azaltmak için sık başvuru nedenlerini ve tetikleyen faktörlerin irdelenmesi uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a retrospective descriptive study in order to evaluate of patients admitted to the emergency department of a public hospital. The data of the study, were obtained by examining the records of 11518 patients over the age of 18 who applied to the emergency department between 01.01.2019 and 31.12.2019. The examination of the data took one month between 08.11.2020 and 08.12.2020. Of the patients admitted to the emergency department, 55.7% were male and 35.5% were between the ages of 45-64. It was determined that male patients (55.7%) applied to the emergency department more frequently. It was determined that 72.1% of the patients applied to the emergency clinic, most of them had treatment in the yellow area (91.8%) and 53.3% of these applications occurred between 08.00-15.59 hours. Headache (5.0%), sore throat (4.6%) and cough (4.1%) were the first complaints in admission. The most common diagnoses in patients are Acute Upper Respiratory Tract Infection, Undefined (14.3%) and Soft Tissue Disorder, Unidentified, found as Other (10.7%). It was observed that female patients mostly applied for upper respiratory tract infection (12.7%) and male patients due to soft tissue disorders (13.3%). As a result, patients applied to the emergency outpatient clinic mostly because of diseases that could be treated in primary health care centers or outpatient clinics. In order to reduce unnecessary crowding in the emergency department of the district state hospital, it would be appropriate to examine the reasons for frequent admissions and the triggering factors.