Gebelerin annelik rolü algısı ile evlilik uyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between pregnant women's maternity role perceptions and marital adjustment
  1. Tez No: 725896
  2. Yazar: GÜLESER ADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma gebelerin annelik rolü algısı ile evlilik uyumu arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Çalışmanın evrenini Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Obstetri Polikliniği'ne başvuran gebeler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem büyüklüğü, G power programında evreni bilinmeyen modele göre kolerasyon=0.2, α=0.01 ve power (1-β) = 0.95 güç ile belirlenen 452 gebe oluşturmaktadır. Veriler; Gebe Tanıtıcı Bilgi Formu, Anlamsal Farklılık Ölçeği-Anne Olarak Ben Ölçeği (AOBÖ) ve Evlilikte Uyum Ölçeği (EUÖ) formlarıyla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ortalama, Student-t testi, Varyans Analizi, Pearson korelasyon, Mann Whitney U testi ve lojistik ve çoklu lineer regresyon analizi kullanılmıştır. Gebelerin yaşı 29.25±4.88, gebelik haftası 29.20±5.95, gebelik sayısı; 1.88±1.05 evlilik süresi 5.21±4.29 ortalama değerdedir. Gebelerin anne olarak ben (annelik rolü algısı) ölçeği toplam puan ortalaması 60.64±8.48; evlilikte uyum toplam puan ortalaması ise 46.04±8.51 saptanmıştır. Gebelerin evliliğinin uyumlu olma oranı %70.4 uyumsuz olma oranı %29.6'tir. Gebelerin evlilikte uyum ölçeği puan ortalaması ile anne olarak ben ölçeği toplam puan arasında pozitif yönde bir ilişki saptanmıştır (r= 0.288, p=0,000). Gebelerin anne olarak ben ölçeğindeki her“bir birimlik”artışın, evlilik uyumunu 1.044 kat artırdığı saptanmıştır. Gebelikte evliliğin uyumlu olma durumu; gebelik boyunca kendi ruh sağlığının“iyi”düzeyde algılayanlarda 3.88 kat, kayınvalide, kayınpeder desteğini“iyi”algılayanlarda 2.66 kat daha fazla saptanmıştır (sırasıyla OR= 3.88, p= 0.036; OR= 2.66, p= 0.015). Sonuç olarak; bu çalışmada gebelerin annelik rolü algısı ile evlilik uyumu arasında pozitif yönde ilişki saptanmıştır. Gebelerin annelik rolü algısının ve evlilik uyumunun artırılması için ebe ve hemşireler; aile danışmanlığı, evlilik danışmanlığı, prekonsepsiyonel ve antenatal bakım gibi üreme sağlığı hizmetlerini kadın ve eşi ile birlikte, zamanında ve nitelikli sunması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in a descriptive type to explore the relationship between pregnant women's maternity role perceptions and marital adjustment. The population of the study consisted of pregnant women who were admitted to Karadeniz Technical University Farabi Hospital Obstetrics Polyclinic. The sample size was calculated as 452 pregnant women, using the G power program according to the sampling from an infinite population, with correlation=0.2, α=0.01, and power (1-β)=0.95. The data were collected with the Descriptive Information Form, the Semantic Differential Scale-Myself as a Mother Scale, and the Marital Adjustment Scale. Percentage, mean, Student t-test, Analysis of Variance, Pearson correlation, Mann Whitney U test, and logistic and multiple linear regression analysis were used to evaluate the data. The mean age of pregnant women was 29.25±4.88, mean gestational week was 29.20±5.95, mean number of pregnancies was 1.88±1.05, and mean duration of marriage was 5.21±4.29. The myself as a mother (maternity role perception) scale total score was 60.64±8.48, and the total mean score of the marital adjustment scale was 46.04±8.51. The rate of marital adjustment was found to be 70.4%, and marital maladjustment was 29.6%. A positive correlation was found between the mean scores of the marital adjustment scale and the myself as a mother scale (r=0.288, p=0,000). It was seen that each“one unit”increase in the myself as a mother scale increased the marital adjustment 1.044 times. The marital adjustment during pregnancy was found to be 3.88 times higher for those who perceived their mental health as“good”during pregnancy, and 2.66 times more in those who perceived the support of mother-in-law, father-in-law, etc. as“good”(respectively OR= 3.88, p= 0.036; OR= 2.66, p= 0.015). In conclusion, a positive relationship was found between women's maternity role perceptions and marital adjustment. To increase pregnant women's maternity role perceptions and marital adjustment, midwives and nurses should provide reproductive health services such as family counseling, marriage counseling, preconception, and antenatal care to women and their spouses in a timely and qualified manner.