Gebelerin psikosoyal sağlık durumları ile annelik rolü arasındaki ilişki
Relationship between psychosocial health status of pregnant women and role of motherhood
- Tez No: 379392
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAVA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gebelerin Psikososyal Sağlık Durumları İle Annelik Rolü Arasındaki İlişki Amaç: Araştırma; gebelerin psikososyal sağlık durumları ile annelik rolü arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, Erzurum il merkezinde bulunan Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi polikliniklerine Eylül 2013/Haziran 2014 tarihleri arasında antenatal kontrolleri için gelen 420 gebe ile yürütülmüştür. Veriler, 'Kişisel Bilgi Formu', 'Gebelikte Psikososyal Sağlığı Değerlendirme Ölçeği' ve 'Anlamsal Farklılık Ölçeği-Anne Olarak Ben Ölçeği' kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılım, ortalama, t-testi, Tek Yönlü Varyans analizi, Kruskall Wallis, Mann Whitney - U ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Gebelerin, GPSDÖ'den aldıkları toplam puan ortalamasının 4.33±0.37 olduğu, AOBÖ'den alınan toplam puan ortalamasının ise 60.5±9.9 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Relationship between Psychosocial Health Status of Pregnant Women and Role of Motherhood Aim : This descriptive study was conducted in order to evaluate the relationship between psychosocial health status of pregnant women and the role of motherhood. Material and Method: The study was conducted with 420 pregnant women who went to the polyclinics of Nenehatun Maternity Hospital in the city center of Erzurum for their antenatal controls between September 2013 and June 2014. The data were collected by using the 'Personal Information Form', 'Pregnancy Psychosocial Health Assessment Scale' and 'Semantic Differentation scale- Myself as mother'. Percentage distribution, mean, t-test, One Way Analysis of Variance, Kruskall Wallis, Mann Whitney – U and Pearson Correlation analysis were used to assess the data. Results: It was determined that while the total mean score obtained by pregnant women from PPHAS was 4.33±0.37, their total mean score of MAM was 60.5±9.9.