Yüksek doz kemoterapi alan hastalarda oral mukozitin önlenmesinde propolisin etkinliğinin saptanması
Determination of the efficacy of propolis in the prevention of oral mucositis in patients undergoing high-dose chemotherapy
- Tez No: 725902
- Danışmanlar: PROF. NESRİN NURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hematoloji, Hemşirelik, İç Hastalıkları, Hematology, Nursing, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Araştırma, yüksek doz kemoterapi alan ve/veya hematopoetik kök hücre nakli yapılan lösemi, lenfoma ve miyelodisplastik sendrom tanılı hastalarda oral mukozitin önlenmesinde propolisin etkinliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Prospektif randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirilen çalışmaya 32 propolis ve 32 kontrol grubunda olmak üzere toplam 64 hasta dahil edilmiştir. Kontrol gurubuna, kliniğin standart ağız bakımı tedavi protokolü uygulanırken propolis gurubuna standart ağız bakımı tedavi protokolüne ek olarak sulu propolis ekstraktı uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında,“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Karnofsky Performans Skalası”,“Kümülatif Hastalık Derecelendirme Ölçeği-Geriatrik”,“Hasta Takip Formu”,“Dünya Sağlık Örgütü Oral Toksisite Skalası”ve“Ulusal Kanser Enstitüsü Yan Etkiler için Genel Terminoloji Kriterleri”kullanılmıştır. Veriler, Ki-kare, t testi, Mann Whitney U, tek ve çok değişkenli lojistik regresyon analizi, Kaplan-Meier yöntemi ve Spearman korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the efficacy of propolis in the prevention of oral mucositis in patients with leukemia, lymphoma, and myelodysplastic syndrome receiving high-dose chemotherapy and/or hematopoietic stem cell transplantation. 64 patients, 32 in the propolis and 32 in the control group, were involved in the prospective randomized controlled experimental study. While the standard oral care treatment protocol of the clinic was administered to the control group, aqueous propolis extract was applied to the propolis group in addition to the standard oral care treatment protocol. To collect the data,“Descriptive Information Form”,“Karnofsky Performance Scale”,“Cumulative Illness Rating Scale-Geriatric”,“Patient Follow-up Form”,“World Health Organization Oral Toxicity Scale”and“National Cancer Institute Common Terminology Criteria for Adverse Events”were used. The data were evaluated with Chi-square, t-test, Mann Whitney U, univariate and multivariate logistic regression analysis, Kaplan-Meier method, and Spearman correlation analysis.