Anaerobik antrenman sonrasında aktif dinlenme ve vibrasyon platform yöntemlerinin laktik asiti vücuttan uzaklaştırması üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of active rest and vibration platform methods on lactic acid removal from the body after anaerobic training
  1. Tez No: 725939
  2. Yazar: POLAT YÜCEDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYHMUS KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, anaerobik yüklenmeler sonrası 2 farklı toparlanma uygulamalarının laktik asit düzeyine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın araştırma grubunu Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulunda öğrenim gören lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya 18-25 yaş arası 52 erkek gönüllü katılmıştır. Araştırmada 3 dakika 3 set halinde %60-70 şiddetinde anaerobik yüklenme antrenmanı uygulanmıştır. Aktif toparlanma için yüklenmeden hemen sonra 3 set halinde toplam 10 dakikalık jogging koşusu uygulanarak aktif toparlanma sağlandı. Vibrasyon platform ile toparlanma uygulaması, antrenman sonrası vibrasyon aleti ile toplam 10 dakika 3 set halinde titreşim uygulandı. Bu toparlanma uygulamalarında laktik asit ölçümleri her bir katılımcı için yüklenmeden önce, hemen sonra, sıfırıncı dakikada, yüklenmenin 5. 25. ve 60. dakikalarında alınmıştır. Bu araştırmanın analizinde Spss paket Program 22.0 versiyonu kullanıldı. Analiz edilen verilerin varsayımları ve normal dağılımı göstermediği için Non-parametrik testlerden Mann Whitney- U testi ve Friedman analiz testleri ve Wilcoxon sıra sayıları işaret testleri kullanılmıştır. Yapılan bu çalışma sonucunda her iki toparlanma grubu içinde antrenman sonrasında kan laktik asit düzeylerinde artış bulundu, Antrenman sonrası 5. dakikada yapılan ölçümlerde Aktif Toparlanmanın 5. dakikasında kan laktik asit düzeyi birikmeye devam ederken, Vibrasyon Platform toparlanma grubunda kan laktik asit düzeylerinde azalma olduğu sonucuna ulaşıldı. İki toparlanma grubu içinde 25. ve 60. dakikalarda kan laktik asit düzeyleri kademeli olarak azalmaya başladı. İki toparlanma yönteminin de kandaki laktik asit miktarını neredeyse 60 dakikada uzaklaştırdığını, Vibrasyon platformu ile toparlanmanın 25. ve 60. dakikalarda Aktif toparlanma kadar etkili olduğu bulunmuştur. Antrenman sonrasında biriken laktik asitin 10 dakika uygulanan toparlanma yöntemleriyle, 25 dakikada kanda biriken laktik asidin yaklaşık olarak yarısını uzaklaştırdığı bulunmuştur. Bu çalışma sonucunda vibrasyon platform aleti ile toparlanma yönteminin aktif toparlanma yöntemi kadar etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the effect of 2 different recovery practices on lactic acid level after anaerobic loads. The research group of the study consists of undergraduate students studying at Van Yüzüncü Yıl University, School of Physical Education and Sports. 52 male volunteers between the ages of 18-25 participated in the study. In the study, anaerobic loading training at an intensity of 60-70% was applied in 3 sets for 3 minutes..Active recovery was achieved by performing a 10-minute jogging run in 3 sets immediately after loading. In order to recovery practice with the vibration platform, vibration was applied with the vibration device in 3 sets for 10 minutes. In these recovery practices, lactic acid measurements were taken for each participant before, immediately after, at the zeroth minute, at the 5th, 25th and 60th minutes of the loading. SPSS package program version 22.0 was used in the analysis of this research. SPSS package program version 22.0 was used in the analysis of this research. Since the analyzed data did not show the assumptions and normal distribution, Mann Whitney- U test, Friedman analysis tests and Wilcoxon ordinal number sign tests, which are non-parametric tests, were used. As a result of this study, blood lactic acid levels were found to increase after the training in both recovery groups. In the measurements made at the 5th minute after the training, blood lactic acid levels continued to accumulate at the 5th minute of the active recovery, while there was a decrease in blood lactic acid levels in the Vibration Platform recovery group. . Within the two recovery groups, blood lactic acid levels began to decrease gradually at the 25th and 60th minutes. It has been found that both recovery methods remove the amount of lactic acid in the blood in almost 60 minutes, and recovery with the Vibration platform is as effective as Active recovery at the 25th and 60th minutes. It has been found that the lactic acid accumulated after the training, with the recovery methods applied for 10 minutes, removes approximately half of the lactic acid accumulated in the blood in 25 minutes. As a result of this study, it was concluded that the recovery method with the vibration platform device is as effective as the active recovery method.